V oblasti včelařského vzdělávání hraje PSNV-CZ důležitou roli. Zavedla nové formy vzdělávání včelařů formou Letních škol nástavkového včelaření, organizuje roční vzdělávání na Jihočeské včelařské škole v Blatné a nově také na Moravské včelařské škole v Hranicích. Odborně zaštiťuje akreditovaný obor Včelař na Středním odborném učilišti Blatná (právě běží 1,5leté zkrácené dálkové studium; od září 2012 se připravuje tříleté denní studium pro absolventy devátých tříd ZŠ). Jen pro představu: v roce 2010 uskutečnila PSNV-CZ téměř 10 % ze všech včelařských vzdělávacích akci v ČR. Je to hodně nebo málo? Členové PSNV-CZ tvoří pouze něco přes jedno procento včelařů u nás. A přesto dokážeme pokrýt 10 % vzdělávacích akcí. To je přece dobrá vizitka a svědčí o tom, že akce děláme pro nejširší včelařskou obec bez ohledu na členství v tom či onom sdružení a že naši členové jsou aktivní a vzdělaní lidé.
Ve zdravotní otázce české včelařství bylo po mnoho let zahleděno do sebe; dokonce jsme sami sobě prezentovali jedinečnost, úspěšnost a světovost. Před několika lety i letos však šly vlny úhynů včelstev Evropou i přes naši zemi, nehledě na metodiku šitou na podmínky nízké infekce a centrálnímu plánování. Zapomnělo se na to podstatné: na rozdílnost včelstev, stanovišť a na individualitu včelaře, resp. na odpovědnost včelaře za svá včelstva. Metodika nesmí slepě nařizovat – to by bylo nařízení; metodika má vést při potížích a měla by dát alternativu na základě zjištění skutečného stavu. To ale představuje přenést na chovatele včel rozhodování a odpovědnost. Troufám si říci, že to byli právě členové PSNV-CZ, kteří začali aktivně přistupovat k problematice včelích nemocí, zejména varroózy a rozhýbali těžkopádný pasivní přístup, který není trvale udržitelný. Propagací nástavkového úlu s varroadnem počínaje, přes monitoring a šlechtěním na varroatoleranci konče.
Kolik prostředků jsme na tuto činnost potřebovali? Od Ministerstva zemědělství jsme formou dotace v roce 2011 na tento projekt dostali 135 tisíc Kč. Je to hodně a nebo málo? Ať si obrázek bilance každý určí sám.
České včelařství si navyklo na dotace, které v roce 2013 končí, resp. se výrazně změní. I tuto skutečnost musí PSNV-CZ reflektovat a na základě poznatků a reálných inspirací od členů potom toto tlumočit a předložit státní správě. Určitě ubude přímých dotací. O to složitější a odpovědnější bude nastavit pravidla případných dotací pro oblasti vzdělávání a zdravotní problematiky. Dovedeme si představit i včelaření bez dotací a učíme včelaře, jak se s touto možností vypořádat. Rozhodně si myslím, že pokud chce stát včelařství podporovat, prostředky by se měly vynakládat na vzdělávaní včelařů a ve zdravotní otázce na prevenci, monitoring a síť monitorovacích stanic; nikoli např. jako náhrady za uhynulá včelstva.
Vážené čtenářky a vážení včelaři, blíží se konec roku a tak mi dovolte popřát Vám pokojné Vánoce a do nového roku kromě zdraví, klidu a pohody popřát i mnoho radosti a úspěchů u Vašich včel.
Petr Texl
ředitel PSNV-CZ, o. s.