Proč včely tančí? Za co včelaři vděčí Franzi Hruschkovi? Skutečně se včelám oznamovala smrt hospodáře? To je pouze několik otázek, které návštěvníkům na výstavě Technického muzea v Brně zodpoví včelí průvodkyně Medulka. O životě včel se lidé dozvědí nejen z textů zpracovaných komiksovou formou, ale i prostřednictvím interaktivních prvků.
Základ výstavy zapůjčilo Vlastivědné muzeum v Šumperku. „Na výstavě se snažím postihnout i to, co mám na včelaření nejradši. To, jak se do něj promítají představy, vědomosti a znalosti člověka. Proto tady nechybějí ani pranostiky jako například včelí kalendář, stará lidová přísloví o včelách i včelařích, ani krásná pověst o vzniku bludovského kostelíčku, za který také můžou včely,“ říká o výstavě její autorka Mária Kudelová.
Práci člověka ve včelíně představí sbírkové předměty používané od dávné minulosti dodnes. Nejstarším datovaným předmětem na výstavě je hliněná nádoba na vosk z roku 1752.
V interaktivní části si pak zájemci z řad dětí i dospělých vyzkouší, jak včela sbírá med a pyl, jak krmí larvy nebo jak staví své voskové dílo. Mohou si navíc zahrát stolní hru, pomocí které se naučí něco o stavbě těla včely.