Konkrétní cíle projektu SUPER-B jsou:
-
identifikovat roli opylování hmyzem v zemědělství a dalších ekosystémech;
-
vyjasnit nejlepší praxi pro zmírnění ztrát opylovatelů;
-
porovnat významné důvody ztrát volně žijících i chovaných opylovatelů (včel, čmeláků).
Projekt, který končí v březnu 2018, přispěje k udržení přirozených ekosystémů a k dosažení trvale udržitelného využití opylovatelů v zemědělské produkci. Jeho výsledky budou mít význam napříč Evropou a dostanou se mezi široké spektrum uživatelů z řad odborné i laické veřejnosti, představitelů průmyslových podniků a politiků.
Průzkum v rámci projektu SUPER-B
V rámci projektu SUPER-B, který začal na jaře loňského roku, běží v současnosti dva průzkumy cílené na včelaře a zemědělce. Realizují se v řadě evropských zemí a centrálně je zabezpečuje University of Reading ve Velké Británii.
Českou verzi průzkumu má na starosti RNDr. Tomáš Erban, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Průzkum má získat informace o tom, jaké komerční plodiny a nekomerční rostliny by včelaři rádi využívali pro svá včelstva. Vyplnění dotazníku určeného včelařům trvá cca 20 minut. Sdělením svého názoru jeho prostřednictvím přispěje každý dobré věci. Sběr dat bude přibližně do února 2016.
Konkrétním výstupem bude publikování výsledků v mezinárodním recenzovaném časopise metodou peer-review. Následovat bude jejich uveřejnění v odborném včelařském tisku, vydávaném v České republice. Očekává se i knižní zpracování, jak mezinárodní v angličtině, tak v češtině. Projekt je financován v rámci mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji (COST, EU).
Na dotazník můžete být přímo přesměrováni z následujícího odkazu: http://url1.eu/dotaznik
Přímá adresa dotazníku: https://readingagriculture.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_0MrW3u5Xsmqm9mZ
Základní informace o celém projektu SUPER-B: http://www.superb-project.eu/
Spojení na garanta české části projektu: erban@vurv.vz