Včelaři povídají, veterinář poslouchá…
Za těch pár let, co se věnuji nemocem včel, při přednáškách, terénních kurzech a především při práci veterináře v terénu, jsem posbíral pár včelařských, jak se říká, hlášek, o které bych se s vámi rád podělil. Některé sice mohou v kontextu tohoto čísla vyznít spíš tragikomicky než vtipně, ale i to je včelařina v České republice. Byl bych nerad, abyste některé z nich pochopili jako mou snahu někoho zesměšnit. Snad se v těch hláškách nikdo nepozná, a pokud ano, tak věřím, že se neurazí, když je tu někdo vynáší na světlo.
Prohlídky včelstev, kdy hledáme příznaky moru včelího plodu, poskytují dostatek času si popovídat. Využívám ho většinou na malou včelařskou osvětu, aby byly nepříjemné prohlídky včelaři trošku k užitku, a nejen nutným zlem. Právě tyto rozhovory jsou někdy na hlášky opravdu plodné. Život je třeba brát s humorem…
Na téma mor včelího plodu: „To, co mi říkáte o těch sporách té bakterie, to se mi zdá jako pěkná blbost, viděl jste je snad už někdy?“
Včelař při ukazování četných klinických příznaků moru včelího plodu: „Doktore, tak toto je mor? Tak toto už tu mám léta.“
„Doktore, vy veterináři jste ještě nepochopili, že při moru je potřeba pálit včelaře a ne včelstva?“
„Přestaňte, doktore, ten mor pořád hledat a vyšetřovat, a já vám garantuju, že do dvou let u nás žádný mor nebude.“
Na téma varroóza: „Chtěl jsem se ještě zeptat, ty sirné knoty, které se v úlech zapalují třikrát za zimu… Je to ještě vůbec účinné?“
Při nálezu gabonových pásků v plodišti při květnové prohlídce: „Proč máte na těch páscích ty křížky tužkou?“ „Abych pak zase v srpnu věděl, že jsou to ty z loňska.“
„Doktore, vy vypadáte, že máte na to vyšetřování zimní měli na varroózu podobný názor. Tak já vám teda něco řeknu, já už posledních pět let odevzdávám strouhanku a ještě na to nikdo nepřišel.“
Včelařova manželka po úspěšné sezoně s kvantem prodaných oddělků: „Prosím tě, proč vy se pořád snažíte s tím českým systémem něco dělat, dyť nás to živí.“
Včelař volá za týden pro provedeném přemetení včelstev na mezistěny: „Vy jste mi to říkal, že to postaví, ale víte, mně do té doby všichni tvrdili, že víc než dvě mezistěny za rok včely nepostaví.“