Chvála medu na Horním hradě

- redakce

5/2006, strana 4

Horní hrad nedaleko Klášterce nad Ohří přivítal 22. července všechny včelaře a přátele včelařství. První ročník akce s názvem Chvála medu si dal za úkol propagovat med a české včelařství. Návštěvníci měli možnost ochutnat širokou škálu včelích produktů, nakoupit včelařské pomůcky nebo se například dozvědět, jak se dělá druhový med. Akce měla úspěch a bude se příští rok opakovat. Škoda jen, že vedení Českého svazu včelařů tuto akci nepodpořilo a nedovolilo udělat patřičnou propagaci v časopise Včelařství

 

Všichni víme, že čeští včelaři nemají jednoduchou pozici v konkurenci s lev­nými dovozy medu a jeho současnou svě­tovou cenou. Proto je každá akce, která se snaží tomuto oboru pomoci, velkým přínosem. Spotřebitelé si musí zvyknout na to, že zárukou koupě kvalitního medu je včelař. Přesněji řečeno český včelař, který nepoužívá k léčení včelstev antibio­tika, nefalšuje med a chová včely na na-šem území, kde se vyskytují pouze rostli­ny s pylem, který je imunitnímu systému potenciálního alergika dobře známý.

Organizátoři se shodli na tom, že záměr se podařil. I přes malou propagaci dorazilo na hrad poměrně dost lidí, kteří nelitovali. Program byl bohatý. V boji se rozezvučely meče hradní gardy – skupiny Savioli, k tanci a poslechu zněla dobová hudba. Dívčí taneční skupina Romance zde předvedla hned několik vystoupení – cikánské tance, ruské tance a orientální tanec. Vyvolení měli možnost s nimi také tančit. Kdo vydržel do tmy, mohl shléd­nout působivou ohňovou show.

Odborný program zahrnoval tato té­mata:

  • Kvalitní med přímo od včelaře
  • Druhové medy včetně ochutnávky (viz článek Mgr. Bronislava Gruny)
  • Jednoduché včelaření v úlech Langst­roth
  • Moderní metody jako naděje pro ev­ropské včelařství

 

Historie Horního hradu řečeného Hauenštejn sahá do 13. století, kdy pravděpodobně vznikl jako královský hrad za vlády Přemysla Otakara II nebo jeho syna Václava II. Hrad sloužící ještě v padesátých letech 20. století jako záchytný domov pro mladistvé, po­stupně chátral a nebýt Pavla Palacké­ho, současného hradní pána, rozpadl by se.

Pavel Palacký v roce 2000 prodal svůj dům a koupil tuto téměř zříceninu. Se svou ženou se nastěhoval do hradu, vypracoval záměr postupné celkové ob­novy a získal podporu Státní památkové péče.

Začala nekonečná práce za záchranu hradu – oslovování potenciálních spon­zorů, shánění dobrovolníků, stavebních specialistů a dalších. Záhy se podařilo ruiny hradu zastřešit a opravit poškoze­nou věž. Desítky a posléze stovky stu­dentů z celé vlasti se bezplatně zapoju­jí do těžké práce, někteří na hrad jezdí trávit téměř veškerý volný čas. A skute­čně se daří tento „bláznivý“ a ojedinělý projekt zdárně realizovat a postupně se hrad a zámek Horní hrad navrací k živo­tu. Chvála medu je jedna z mnoha po­řádaných akcí na Horním hradě a orga­nizátoři již vědí, že i příští rok v červen­ci bude hrad Hauenštejn vonět medem a medovinou.

Partnery a spolupořadateli akce byly kromě majitelů hradu také firma Medo­centrum, s. r. o., Jana Löffelmanna, Pracovní společnost nástavkových vče­lařů CZ a samozřejmě časopis Moderní včelař.