Důvodem je především osobnost autorky Naily Chismatullinové, zasloužilé lékařky Ruské federace. Každého, kdo se léčbou včelími produkty zabývá, přitahuje velká východoslovanská, sibiřská a kavakzská tradice. Právě z ní v kombinaci s dlouholetým výzkumem v Permské lékařské akademii vychází apiterapeutka při sestavení léčebných schémat a návodů na užití včelích produktů. Kniha na svých více než 300 stránkách popisuje z medicínského hlediska jak včelí produkty, tak využití extraktů z včelího organismu, ať již ve stádiu dospělých včel nebo larev. Své místo má také zavíječ voskový. N. Chismatullinová využívá ve své dlouholeté praxi vše jak samostatně, tak společně s dalšími materiemi: bylinami, mumiem, bahnem atd. Zvláště velký díl patří aplikaci včelích žihadel, kterou v Rusku vědecky kodifikoval profesor petrohradské lesnické univerzity Lukomskij již v roce 1894. Nyní jde mj. o unikátní apireflexoterapii, tzn. včelí bodnutí do akupunkturních bodů.
Na výše popsanou první půli knihy navazuje přehled mnoha nemocí, kde autorka popisuje jak který produkt, v jaké podobě a s čím, používat. Bohužel pro českého čtenáře se v řadě předpisů doporučují již hotové apifytoprodukty pod obchodními názvy, které jsou na východě na trhu. Především jde o výrobky „Tentorium“. Ke slovu tak přijde buď objednávka přes internet nebo improvizace.
Cílová čtenářská skupina jsou lékaři a střední zdravotnický personál. Kniha je skutečně psaná na vysoké odborné úrovni a je nutná alespoň základní orientace v biochemii. Náročnost studia knihy však vyváží znalosti, které čtenář či lépe řečeno uživatel získá, protože jde o informace z okruhu jiného medicínského milieu, nežli je česká apiterapeutická praxe. Nicméně právě výše uvedenými vědomostmi jsou ctitelé apiterapie z řad českých včelařů většinou nadstandardně vybaveni, takže přes absenci titulů MUDr. nebo DiS. je knížka užitečná i pro ně.
ISBN 978-80-971930-0-3