Jednání se kromě členů zúčastnili i hosté. Odstupující předseda společnosti Ing. Petr Texl proto v úvodu jednání sněmu přivítal Ing. Pavla Cimalu, jednatele společnosti Dadantklub a Vlastimila Sobotu, místopředsedu Českého svazu včelařů, který zastoupil pozvaného předsedu Mgr. Luďka Sojku.
Hlavním bodem jednání byly volby členů do orgánů společnosti. Jejich podrobný průběh a výsledky jsou zaneseny v zápisu z jednání sněmu a usnesení sněmu. Mezi jednotlivými volbami během sčítání hlasů byly předneseny zprávy společnosti a návrhy.
Odstupující předseda společnosti informoval členy, že PSNV-CZ usiluje na prvním místě o rozvíjení metod jednoduchého včelaření v ČR, jehož podmínkou je i uniformita rámkové míry (půdorysu úlu). Jedině tak totiž může být výroba jednoduchá a levná. Proto se společnost snaží prostřednictvím organizování vzdělávacích akcí a časopisu Moderní včelař publikovat poznatky o jednoduchém včelaření v nástavkových úlech. Předseda zároveň zdůraznil, že členství v PSNV-CZ není podmíněno chovem včely medonosné v úlové soustavě Langstroth, jak se často společnosti podsouvá. Dále upozornil, že cíle společnosti jsou mnohem širší, než jen propagování sjednocení rámkové délky, což je rovněž často společnosti podsouváno. V tomto ohledu bylo poukázáno na cíle a programové zásady společnosti (viz. její stanovy), které zahrnují celkem 18 programových bodů a rámkové míry se týkají pouze dva z nich.
Dále byly předneseny zprávy: a) o činnosti společnosti, b) finanční zpráva a c) zpráva dozorčí rady. Dále byly předneseny zprávy týkající se činnosti společnosti plánované pro další období. Podrobnosti těchto zpráv jsou k dispozici u jednatel společnosti.
Předseda společnosti informoval členy sněmu o založení redakční rady Moderního včelaře, která má dohlížet na plnění vydavatelských záměrů, vycházející z programových cílů společnosti. Vyzval předsedu redakční rady Ing. Antonína Přidala, Ph.D. (vedoucího včelařského oddělení Mendelovy univerzity v Brně), aby podal zprávu o činnosti redakční rady. Ve zprávě zazněla zejména potřeba vysoké odbornosti článků, která je zajišťována ve spolupráci redakce a redakční rady, případně jejich dopisovatelů. Předseda redakční rady vyzval členy PSNV-CZ k zasílání podnětů k náplni časopisu. Šéfredaktor Moderního včelaře Mgr. Vlastimil Protivínský charakterizoval úlohu Moderního včelaře v České republice a na Slovensku. Dále oznámil, že od roku 2007 bude nakladatelská činnost zajišťována PSNV-CZ. Informoval o předplatném ročníku 2007 – 150 Kč.
V diskusi byly předneseny dotazy a návrhy: a) navržená změna stanov v článku VI. odst. 3. se první věta v návrhu mění takto: „Statutárním orgánem společnosti je předseda.“; b) potřeba založení oblastních skupin a připravenost stanov pro činnost těchto skupin; c) oddělení členského příspěvku a předplatného Moderního včelaře.
Dalším bodem programu bylo vystoupení hostů. Vlastimil Sobota informoval poměrně podrobně o aktuální nákazové situaci v chovech včel, problematice dotací ve včelařství, hygieně medu a potřebách kontroly kvality medu v tržní síti kontrolními orgány státu, potřebě propagace spotřeby medu. V závěru svého vystoupení popřál místopředseda ČSV V. Sobota členům PSNV-CZ hodně úspěchů v jejich činnosti.
Druhý host, Ing. Pavel Cimala, ve svém vystoupení představil záměry a cíle Dadantklubu. Dále představil okolnosti, které vedly ke vzniku úlu typu Eurodadant a jeho klubu. Zároveň ocenil bohatou spolkovou činnost PSNV-CZ.
Nově zvolené vedení a kontrolní orgány PSNV-CZ:
- předseda – Ing. Petr Texl;
- místopředseda – RNDr. Leopold Matela;
- místopředseda – Ladislav Nerad;
- členové Rady – Ing. Petr Novák, Mgr. Bronislav Gruna, Miroslav Zelený, Jiří Přeslička, Pavel Novák, Josef Blinka;
- předseda dozorčí rady – Ing. Vladimír Sabolovič;
- členové dozorčí rady – Filip Liška a Mgr.Vlastimil Protivínský.
Jakmile byly známy výsledky voleb, nově zvolený předseda společnosti Ing. Petr Texl otevřel diskusi k další činnosti společnosti a různým dalším záležitostem. V diskusi vystoupil člen nově zvolené rady společnosti Mgr. Bronislav Gruna, který navrhl témata pro workshop v Chaloupkách (příprava včelařského zákona a problematika začínajících včelařů – metodiky a technické vybavení, definování problémů začínajících včelařů).
Mgr. Vlastimil Protivínský otevřel otázku potřeby ustanovení a zahájení činnosti šesti oblastních skupin. Navrhl několik iniciátorů: Matela a Blinka za Moravskoslezský region; jižní Morava: Sabolovič, Gruna; Protivínský; Vysočina: Novák, Jaša, Bednář, Plevan; východní Čechy: Zelený, Vopálka, jižní Čechy: Texl, Chramosta, Přeslička, Praha a okolí: Rytina, Dolínek, Dvorský.
V návaznosti na nákazovou situaci, kterou přednesl Vlastimil Sobota, byla diskutována i problematika moru včelího plodu a dezinfekce úlů impregnací parafínem.
Jednání sněmu bylo ukončeno ve 13:21 hodin a po přestávce na oběd se členové sněmu mohli zúčastnit podzimního semináře a medové soutěže o cenu Vysočiny, kterou pořádala ZO ČSV Třešť a PSNV-CZ.