Úvodem byli omluveni tři přednášející: ředitel odboru rybářství, myslivosti a včelařství z MZe Ing. Jiří Pondělíček, Ph.D., předseda Českého svazu včelařů Mgr. Luděk Sojka a ze Státní veterinární správy MVDr. Jana Horňáčková. Seminář zahájil Ing. Pavel Kyzlík z České lesnické společnosti.
Ing. Hana Kovářová, MZe, Odbor rybářství, myslivosti a včelařství
Ing. Kovářová informovala o podpoře včelařství na základě Vládního nařízení 197/2005 Sb. Od roku 2008 se připravuje obdobná podpora, která bude předložena ke schválení na jaře 2007. Do února 2007 lze na MZe podávat návrhy na změny a doplnění tohoto programu. Podpora D.1 (podpora na opylování zemědělských plodin) bude zachována i pro rok 2007.
MVDr. Miloslav Peroutka, CSc., tajemník Českého svazu včelařů
MVDr. Peroutka, který celý seminář moderoval, uvedl, že již po I. světové válce bylo na našem území přes 300 000 včelstev. V roce 1990 byl stav včelstev nejvyšší (800 000), současný stav je 555 000 včelstev (rok 2006). Polovinu chovatelů v ČR tvoří včelaři s počtem včelstev do 10. Tato skupina vykazuje každoroční pokles. Naopak roste skupina včelařů nad 30 včelstev a dále skupina profesionálních včelařů (počet včelstev nad 150).
Dále MVDr. Peroutka v diskuzi uvedl, že ČSV je připraven v případě podpory nových úlů prosazovat moderní úlové systémy Langstroth, Dadant a „národní míru“ 39 x 24 cm.
Dr. Ing. František Kamler, ředitel Výzkumného ústavu včelařského
Dr. Kamler uvedl, že ústav se nezabývá základním výzkumem. Náplní ústavu je aplikovaný výzkum a vývoj v oboru včelařství. Prvořadým úkolem je již od 80. let minulého století problematika varroázy. Její zdolávání pomocí chemoterapie je jedinou cestou pro okamžité řešení. Ústav provádí neustálý monitoring účinnosti používaných přípravků. Alternativní, přírodní látky se sledují. Ale jejich používání je značně problematické, používaly by se pouze tehdy, kdyby jejich účinnost byla vyšší než u dnes používaných přípravků. Ústav vyvinul a uvedl do praxe metodiku vyšetření měli, která umožňuje monitorovat mor včelího plodu ještě před klinickými příznaky. Desinfekce se uvažuje jako preventivní, při pozitivních klinických nálezech se všechno pálí. Dr. Kamler uvedl, že pro dřevěné části byla vyvinuta a prověřena metoda máčení v parafinu při teplotě 200 oC.
Ústav se zabývá i problematikou profesionálních provozů, testováním pesticidů, šlechtěním a chovem matek a v neposlední řadě i chovem čmeláků. Důležitou součástí ústavu je akreditovaná laboratoř (diagnostika včelích nemocí, rozbory včelích produktů). Při testování úlových systémů se sledují úly s langstrothovu délkou rámku 448 mm a to tři varianty: systém Dadant (12 rámků) s výškou rámků 286/159 mm (Dol), systém Dadant (10 rámků) s výškou rámků 286/159 mm (Skřivánek) a klasický Langtroth (10 rámků) s výškou rámků 232/232 mm (Prostějov).
Ing. DaliborTitěra, CSc., Výzkumný ústav včelařský
Ing. Titěra referoval o přínosu mezinárodní konference EurBee, která se uskutečnila v září 2006 v Praze. Bylo to důležité setkání výzkumných pracovníků, kteří se zabývají apidologií, tedy vědou o včelách.
Nejde tedy o chov včel pro opylování a další užitek, který nazýváme včelařství. Samozřejmě, že některé poznatky z apidologického výzkumu se dají aplikovat ve včelařství, ale většinou je cesta z laboratoře na včelín dlouhá.
Sborník konference (anglicky) se stručnými anotacemi prezentací je vydán v tištěné i elektronické formě (viz www.eurbee.org).
MVDr. Karel Vondrka, Statní veterinární správa
MVDr. Vondrka seznámil přítomné s problematikou moru včelího plodu v ČR (současná ohniska, postup při zjištění nákazy, legislativní změny při náhradách při likvidaci včelstev – žádost o fin. náhradu při likvidaci včelstev je nutné zaslat na MZe do 6 týdnů od utracení). Dále se věnoval dalším nebezpečným nákazám, které definuje veterinární zákon. Podrobnější informace na www.svscr.cz, kapitola „zdraví zvířat“.
MVDr. Vondrka uved na dotaz ohledně biovčelaření, že ve vyhlášce ke zdolávání varroázy, která vyjde v období březen/duben 2007, bude stať k biomedu (pravděpodobně možnost léčení alternativními přípravky).
Novela veterinárního zákona umožňuje malovčelařům prodávat med nejen tzv. ze dvora, ale i na trzích, tržištích a dále v maloobchodní síti. Jedná se o malá množství, která budou definována prováděcí vyhláškou k novele zákona. Po vyjití vyhlášky připravuje ČSV vydání příručky o správné výrobní praxi, kde budou zásady produkce kvalitního medu.
Ing.Viola Weissová, ředitelka Včelpo, s. r. o.
Včelpo zajišťuje pro české včelaře především výkup včelích produktů . Velkou část voští a vosku zpracovává při výrobě mezistěn opět především pro včelaře. Zajímavou službou pro včelaře je také plnění vlastního medu do sklenic.
Ročně společnost vykoupí 100 tun medu. Přibližně 60 tun medu realizuje v malém balení do tržní sítě.
V roce 2005 obdržela společnost certifikát HACCP, který je udělován výrobcům za splnění přísných podmínek při výrobě zdravotně nezávadných potravin. Společnost má ocenění Národní značka Klasa na šest výrobků.
Petr Táborský, Cech profesionálních včelařů při ČSV
Nově ustanovený Cech pracuje uvnitř struktury ČSV. Sdružuje profesionální včelaře, kteří obhospodařují nad 150 včelstev. Ve struktuře ČSV má Cech status jako Okresní výbor. Pracovní náplní Cechu je mimo jiné: zajistit rovné podmínky s ostatními zemědělci, zajistit dotace do moderní techniky, jednat přímo na MZe, specifikovat problematiku, navrhovat řešení. Další zaměření viz www.apiscech.cz
Na problémy se nedostalo
Celkově lze seminář hodnotit jako souhrn běžně dostupných informací o včelařství v ČR. Z hlavních problémů našeho včelařství byla diskutována pouze problematika nemocí (mor včelího plodu, varroáza). Ostatní přednášky referovaly o současném stavu a dílčích úspěších oboru.
Vůbec se neotevřela problémová témata jako např. příčiny stálého poklesu včelstev a včelařů, úbytek drobných včelařů, chybějící regionální vzdělávání včelařů, součinnost včelařství a státní správy na krajské úrovni, včelařství a životní prostředí, legislativní problematika, apod. Na konci semináře bylo patrné, že problémová témata nebyla v plánu přednášek.
I přes tato negativa patří dík České lesnické společnosti, že na své půdě zorganizovala tuto včelařskou akci. Poprvé se mohl běžný včelař zúčastnit akce, kde přednášeli kromě funkcionářů ČSV a pracovníků VÚVč také zástupci SVS, MZe a Českých lesů. Je na co navazovat a při příštích akcích naplnit slova názvu semináře. Je třeba definovat předem problémy a také zvolit způsob setkání. Nabízí se forma workshopu, kam by byly pozvány s krátkým příspěvkem všechny subjekty, které mají co do činění se včelařstvím. Účastníci by ve svém vystoupení zhodnotili současný stav oboru a předložili návrhy na řešení uvedených problémů. Připravit takovou akci bude velice náročné, ale pro včelařství velice přínosné. Včelařství potřebuje konstruktivní náhled z různých stran. PSNV-CZ je připravena pomoci s organizováním takové akce. Na jaře 2006 jsme předali příslušným osobám na MZe téma obdobného workoshopu i seznam subjektů, které je třeba oslovit.
Ing. PetrTexl předseda PSNV-CZ