Samotné zahájení bylo velkolepé, při včelařské hymně povstalo několik set přítomných, mezi nimiž nechyběla slovenská ministryně kultury, aby připomněla, že včelařství je součástí národního bohatství, ani zástupci Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova a další představitelé včelařských organizací a místní správy. Po slavnostním vyřazení letošních absolventů oboru Včelař už došlo na odborný program. Velkou část věnovali pořadatelé bioošetření včelstev proti varroóze teplem v podání Rakušanů prof. Wolfganga Wimmera a následně pohledem profesionálního včelaře Kurta Trasche. O Varroa Controlleru jsou naši čtenáři opakovaně informováni díky článkům Heleny Prokové-Mališové. Proto jsme se zaměřili na vystoupení Francesca Forlaniho z Itálie a Dr. Dénese Hegedüse z Maďarska. Abstrakty obou vystoupení vám nabídneme v Moderním včelaři 11/2018.
Souběžně s přednáškami probíhala včelařská výstava. Prodávaly se obvyklé včelařské pomůcky, degustoval se med, čepovala medovina, u stolku Mariana Mečiara se odlévaly svíčky. Co nás zaujalo jako „zasloužilé harcovníky“ po velkých i malých výstavách? Tvrdé medové bonbonky s příchutí chilli. Dřevěný motýlek k pánskému obleku s textilním uzlem s potiskem včel. Dětské reflexní vesty s včelími motivy. Prostě nápadité drobnosti.
Čas jsme strávili u stánku s výzvou Adoptuj si úl. Dozvěděli jsme se, že si lidé mohou za roční poplatek 100 € pronajmout úl, ke kterému se mohou přijet podívat, a hlavně po medobraní jim včelař předá 8 kg medu. Zapsali jsme si pilně webovou adresu slibující inspirativní podrobnosti, která je www.zachranvcely.sk.
Zážitkem byl doprovodný program. Nejenže děti kreslily včely jako o život, ale hlavně se tu malovaly včelky přímo na tváře návštěvníků.
10. jubilejní ročník výstavy, na kterou se sjely dva tisíce lidí, byl prostě prima. Hlavně zásluhou ředitele SOU Pod Bánošom a včelaře Ing. Pavla Fiľa.