Prudké snížení zdrojů pylu a nektaru z důvodu rozšiřování zemědělských ploch a používání některých rostlinolékařských přípravků, menší odolnost vůči parazitům a nemocem jako je varroóza z důvodu potravinové nerovnováhy jsou některé z příčin drastického úbytku včel v Evropě, který ohrožuje evropské včelařství a nutné opylování entomofi lních kultur.
Poslanci prostřednictvím usnesení, které vypracovala poslankyně Astrid Lulling (EPP-ED, LU), žádají Evropskou komisi, aby přijala nezbytná opatření na omezení rizika nedostatečného opylení a vyčlenila fi nanční podporu pro evropské včelaře, kteří se nacházejí v obtížné situaci z důvodu úbytku včelstev. Parlament žádá také členské státy, aby včelařskému odvětví poskytly okamžitou fi nanční pomoc.
Budování ochranných zón na podporu opylování
Poslanci mimo jiné žádají, aby byla v rámci „kontroly stavu SZP” přijata opatření zaměřená na budování tzv. „oblastí ekologické kompenzace”, jako jsou oblasti vynětí půdy z produkce v rámci včelařství, zejména v rozsáhlých oblastech s ornou půdou. Tyto oblasti by se mohly nacházet v místech, které se velmi těžko obdělávají a kde by bylo možné pěstovat takové rostliny, jako je svazenka, brutnák, hořčice polní nebo jetel bílý, což by umožnilo vytvořit bohaté zdroje pylu a nektaru.
Důsledky využívání pesticidů a GM plodin
Parlament vyzývá Komisi, aby zahájila výzkum souvislosti mezi úhynem včel a používáním pesticidů, jako je například thiamethoxam, imidacloprid, clothianidin a fipronil, aby koordinovala všechny informace týkající se této situace, které jsou v členských státech v současné době k dispozici a v případě potřeby přijala vhodná opatření.
Poslanci žádají také Komisi a členské státy, aby při všech diskusích týkajících se pěstování geneticky modifi kovaných plodin v EU zvažovaly zdraví včel i možnosti prodeje včelích produktů a ekonomický dopad na včelařské odvětví.
Veterinární prostředky v boji proti nemocem včel
Poslanci dále žádají Komisi, aby co nejrychleji rozvinula další výzkum týkající se parazitů, nemocí a jejich původu, které decimují včely, a dalších faktorů, jako jsou geneticky modifi kované plodiny, a aby na tento účel poskytla dodatečné finanční prostředky. Parlament v neposlední řadě také zdůrazňuje, že je nezbytné zavést povinnost uvádět zemi původu včelího medu na obalech a systematicky analyzovat dovážený med, aby v něm bylo možné zjistit případnou přítomnost bacilu způsobujícího mor včelího plodu.