To znamená, že se požadavky na intenzivnější ochranu přírody musí zabývat Bavorský zemský sněm. Podpisová akce na podporu včel se stala vůbec nejmasovější peticí v bavorských dějinách.
Zda najde iniciativa shodu s vládou a v Bavorsku se sníží ve prospěch bioprodukce používání zemědělské chemie, není jisté. Už nyní se volání po legislativně zakotveném omezení chemických prostředků na polích nelíbí řadě zemědělských podnikatelů, jejichž postavení je u našich sousedů poměrně silné. Ironií je, že známý výrobce zemědělské chemie Bayer jako součást globální firmy Monsanto, která je často předmětem kritiky pro svou produkci agrochemikálií, působí právě v Německu.
Petenti razí myšlenku obhospodařovat do roku 2030 celých 30 % půdy v ekologickém režimu. Nyní se tak obhospodařuje cca deset procent půdy. Nadále by měla být zakázaná přeměna luk na ornou půdu, rekultivace bažin, redukce remízků a mezí.
Protože jde o značný zásah do celého sektoru, dojde možná v Bavorsku na referendum. To by mohlo mít dostatečnou moc na to, aby vládu dotlačilo k tvorbě dalších zákonů směřujících k zachování biodiverzity na německém venkově. Petice se neomezuje jen na Bavorsko, ale zajímají se o ni obyvatelé dalších německých spolkových zemí.
Demonstrace se sice nesla v karnevalovém duchu, kde nechyběly soutěže ve včelím bzukotu, avšak jejím jádrem je snaha řešit problém současné přírody, který ohrožuje svými důsledky pestrost života. Iniciativu podporují německé ekologické organizace. Včely opylovatelky, na nichž závisí úroda a dostatek jídla, se v tomto případě staly symbolem vztahu lidí k přírodě.
S tím souvisí iniciativa stovek členů organizace SumOfUs zaměřená na dodržování jak lidských, tak zvířecích práv. Ta apeluje na vedení Evropské unie, aby se náležitě věnovala krokům při schvalování nových pesticidů.