Devět let existence PSNV-CZ

Petr Texl

2/2009, strana 38

Ze zprávy předsedy přednesené na II.sněmu PSNV-CZ v Třešti

Před dvěma roky byl zde v Třešti I. Sněm PSNV. PSNV v České republice působí již 9. rokem. V prvním období PSNV se konaly vždy každý rok valné hromady. Poslední dobou se nám zdá i dvouleté období relativně krátké. Rychlý běh událostí nese s sebou současná doba, ale i mnoho akcí a projektů, které PSNV v uplynulých dvou letech uskutečnila.
Činnost PSNV-CZ v letech 2007 a 2008
Rok 2007 začal březnovými akcemi na jižní Moravě.Workshop na téma Začínající včelaři a všichni, kteří jim chtějí pomoci, byl odborně veden Mgr. Bronislavem Grunou. Akce proběhla v Rybníkách u Moravského Krumlova. Na akci se neřešily pouze problémy začínajících včelařů, ale hlavně, jak těmto včelařům pomoci. Účastníci se shodli na chybějícím návodu jednoduchého nástavkového včelaření a několik účastníků poukázalo na to, že této práce by se měla zhostit právě PSNV.
Další akcí, tentokrát v Ivančicích, byl již tradiční VI. Jarní seminář nové techniky ve včelařství, kde posluchači byli seznámeni s novými trendy v oboru, včetně impregnace úlu parafinem, novým pohledem na kyselinu mravenčí a nejnovějšími informacemi z výzkumu.
V květnu pak následovala v Bálkově Lhotě u Tábora čtyřdenní Letní škola nástavkového včelaření jako již
IV. praktický kurz včelaření v úlech typu Langstroth. Tohoto velmi vyhledávaného kurzu se zúčastnilo přes 50 včelařů.
Na jaře 2007 byla otevřena v ZOO Praha expozice chovu včel, kterou iniciovali a realizovali členové PSNV Jakub Dolínek a Květa Patočková. Autoři expozice a ošetřovatelé včelstev byli prozíraví a včelstva umístili do moderních úlů Langstroth. PSNV se zároveň stala adoptivními rodiči této expozice a každým rokem přispívá na provoz sponzorským darem.
V létě 2007 se PSNV organizačně podílela na včelařské akci Chvála medu na Horním hradě na Karlovarsku a na akci Medobraní na hradě Rabí na Klatovsku. Tyto akce určené především nevčelařské veřejnosti mají za cíl přiblížit, ukázat a propagovat včelařství a včelí produkty.
Na podzim 2007 byly již signály
o hromadných úhynech včelstev na varroózu. PSNV hlavně prostřednictvím časopisu Moderní včelař o této situaci reálně informovala a poukazovala také na možná opatření, jak takovým ztrátám předcházet.
Rok 2008 začal v českém včelařství smutným bilancováním zimních ztrát. Uhynula téměř třetina včelstev. PSNV si byla velice dobře vědoma, že úhynům šlo zabránit, a to jednoduchým monitorováním invaze varroózy i uprostřed a na konci sezony a podle reálné situace adekvátně nasadit léčebná opatření v podletí a na podzim. V tomto období se také zrodila myšlenka pomoci včelařům formou monitorovací podložky a později i internetovým varroa monitoring systém – VMS.
Tradiční jarní seminář v Ivančicích na téma Aktuální situace v českém a evropském včelařství byl zaměřen na popis příčin úhynu včelstev a hlavně jak této situaci předcházet. Přednášeli přední včelařští odborníci.
Další jarní akcí v tomto roce byla včelařská expozice na mezinárodním zemědělském veletrhu Techagro v Brně. PSNV přihlásila do soutěže na tomto veletrhu monitorovací podložku, včetně internetového VMS. Že to byl správný krok ve správnou dobu, ukázalo ocenění tohoto exponátu cenou Grand Prix. Bylo to velké ohodnocení tohoto počinu (VMS) a zároveň závazek pro tvůrčí tým VMS, který během jara a léta 2008 odladil funkční internetovou aplikaci VMS pro ČR a SR.
V květnu se uskutečnila tradiční čtyřdenní Letní škola nástavkového včelaření, tentokrát poprvé v nové lokalitě v Přibyslavi u Nového Města nad Metují. Téměř 60 včelařů se ve dvou skupinách učilo nástavkovému včelaření, kvalitě medu a inseminaci včelích matek. V rámci této letní školy byla oficiálně pokřtěna internetová aplikace VMS.
V červnu 2008 návštěvou delegace PSNV u ministra zemědělství Mgr. Petra Gandaloviče jsme započali prosazování a používání VMS pro nejširší včelařskou veřejnost. Nikdo netušil, jak velká bude invaze varroózy v létě 2008. Na základě návštěvy u ministra proběhl v červenci na téma varroózy seminář zainteresovaných složek (včelařské subjekty a státní správa).
Od samotného počátku byl projekt VMS nabízen také ČSV jako spolupracujícímu občanskému sdružení. Bylo jednáno na úrovni předsedů PSNV a ČSV a nabídka byla dále předložena samotnému ÚV ČSV na jeho zasedání. ČSV nabízenou spolupráci v této tak důležité oblasti oficiálně nepřijal. PSNVCZ na základě tohoto odmítnutí vzala svoji nabídku v celém svém rozsahu zpět.
O letních prázdninách proběhly již tradiční akce určené zejména pro laickou veřejnost Medobraní na hradě Rabí a Chvála medu na Horním hradě.
V říjnu 2008 uspořádala PSNV odborný zájezd do Itálie s pracovním názvem: Za vynálezcem medometu Františkem Hruškou. Kromě 3 profesních včelařů, kulturních památek a továrny na včelařská zařízení Lega jsme navštívili městečko Dolo u Benátek, kde žil a včelařil vynálezce medometu František Hruška. Místní včelaři pro nás připravili velmi srdečné včelařské setkání.
Na podzim jsme se zúčastnili ve společné expozici se slovenskou PSNV
XIV. Konference zlepšovatelů ve včelařství v Bratislavě. Vystavovali jsme různé typy varroaden, monitorovací podložky a internetový VMS.
V listopadu 2008 se delegace PSNV zúčastnila Valné hromady a oslav třicetietého výročí založení evropské PSNV v německém Scheideggu. Němečtí přátelé řeší podobné problémy jako u nás – chybí nástupci v oboru a jako v celé Evropě aktuálně řeší varroózu. Oslavy se dále zúčastnily delegace PSNV ze Švýcarska, Rakouska a Slovinska.
Výčet akcí můžeme zakončit 1. setkáním uživatelů a propagátorů VMS v lednu 2009 v Brně. Ač bylo setkání avizováno jako pracovní, zúčastnilo se přes 110 aktivních včelařů z celé ČR.
 
Zájem o VMS nám ukazuje směr, kterému se budeme i nadále věnovat v boji proti varroóze.
Granty a projekty
V roce 2007 PSNV obdržela od MZe dotaci na projekt Med přímo od včelaře – záruka kvality.
V rámci tohoto projektu byly pořízeny didaktické pomůcky a měřicí zařízení pro sledování kvality medu a uskutečnil se seminář na toto téma.
V roce 2008 jsme obdrželi od MZe dotaci na pokračování tohoto projektu a ke konci roku dodatek dotace na realizaci VMS.
Po oba roky PSNV čerpala od SZIF dotaci dle Vl. nařízení č. 197/2005 ve znění pozdější novely na odborné přednášky a kurzy, vyjma odborných seminářů, na které PSNV nemá v současnosti nárok.V současné době se pracuje na objasnění tohoto právního stavu a hledají se cesty vedoucí k nápravě tohoto diskriminačního pravidla při přerozdělování dotačních finančních prostředků. Odpovědné instituce nejsou v současné době schopny k tomu zaujmout oficiální stanovisko.
Pro rok 2009 PSNV podala projekt na dotaci od MZe s názvem: Monitoring varroózy – pozorovací stanice. Projekt nebyl zamítnut, ale z požadovaného příspěvku 860 000 Kč (21,1 % z celkových nákladů) nám byla potvrzena dotace ve výši 100 000 Kč (tj. 2,5 % z celkových nákladů). Projekt bude realizován v omezené míře a s podstatně menší podporou odpovědného ministerstva, a tedy státu.
Zde je třeba připomenout, že ani na červencovém jednání na MZe jsme nezískali řádně zdůvodněné vysvětlení k tomu, proč do novely Nařízení vlády ohledně tzv. evropských dotací nebyla zařazena diagnostická úlová dna (varroadna), která jsou zásadní v boji s kleštíkem včelím a v budoucnu by mohla snížit potřebu dotací na tlumení ztrát spojených s kleštíkovitostí včel. Odpovědný pracovník MZe se vyhýbal odpovědi na otázku, proč nakonec z dotačního programu byla tato dotace vyškrtnuta, když byla na jednání při přípravách struktury současných dotací přijata všemi jednajícími pozitivně. Z jednání tak vyplynulo, že MZe není schopno dostatečně odborně posoudit potřebu zavedení těchto úlových den a je třeba nadále na tuto potřebu poukazovat a v této věci odpovědné pracoviště MZe řádně poučit.
Aktivity v nastávajícím období
Činnost PSNV v nastávajícím období bude samozřejmě pokračovat v úspěšných projektech a akcích, které včelaři vyhledávali a iniciovali v minulém období. Dále budeme připravovat akce, které budou reflektovat aktuální potřeby českého (evropského) včelařství:
Varroa Monitoring Systém (VMS) dozná v roce 2009 určitá vylepšení, zpřesnění, ale také omezení v přístupu pro různé skupiny uživatelů. K tomuto rozhodnutí byla PSNV-CZ nucena nečinností a neochotou ke spolupráci stran odpovědných pracovníků ČSV a SVS.
V roce 2009 uspořádáme dvě letní školy nástavkového včelaření.
Akce pro laickou veřejnost, zejména zavedená medobraní a Chvála medu, mají již svá pevná místa v regionech. Chtěli bychom obnovit výstavy a sou-těže o nejlepší med i v jiných regionech než na Vysočině.To však záleží na aktivním přístupu členů PSNV-CZ a nebo i nečlenů ochotných ke spolupráci.
Akce pro začínající včelaře se uskuteční nejen v rámci Letní školy nástavkového včelaření ale i v dalších jednodenních kurzech a workshopech, např. 9. 5. 2009 Borová Lada (Šumava), Kurz pro začínající včelaře na Horním hradě (KV) v rámci akce Chvála medu
25. 7. 2009.
Publikační činnost formou příruček, brožur apod. zejména pro začínající včelaře jsme zahájili již v roce 2008 jako pravidelné přílohy v MV, kde byly přílohy s podrobnými konstrukčními výkresy několika druhů varroaden. V roce 2009 plánujeme m.j. vydat metodickou příručku včelaření v nízkonástavkových úlech Langstroth.
Odborné skupiny začaly vznikat při PSNV jako výsledek přirozeného seskupení včelařů, kteří aktivně řeší určitý problém. Vznikají odborné skupiny v oblasti šlechtění včelích matek, v oblasti VMS, v oblasti produkce kvalitních včelích produktů, v oblasti pomoci začínajícím včelařům a další.
Úloha PSNV-CZ v současném včelařství
V roce 2000 byla PSNV-CZ založena jako odnož evropské PSNV, která propagovala jednoduché, moderní včelaření s důrazem na zavádění úlového půdorysu úlu typu Langstroth. Tento fenomén a princip PSNV-CZ neopustila a všechny návody, konstrukční výkresy a metodiky vždy spojuje s tímto světově jednotícím úlovým systémem. Postupem času PSNV-CZ řešila také aktuální problémy českého včelařství: odbyt medu přímo od včelaře, pomoc začínajícím včelařům a v neposlední řadě i opatření proti varroóze, zejména nabídla včelařům neinvazní prvky jako monitoring a šetrné léčení včelstev s ohledem na kvalitu včelích produktů. Tyto aktivity jsou včelařskou obcí vnímány kladně a zejména aktivní a prozíraví včelaři s námi sympatizují a nabízejí pomoc.
Vztah vůči státní správě (MZe, SVS, krajské úřady)
Státní správa je historicky úzce spjata s ČSV, resp. ČSV v mnoha oblastech oboru supluje státní správu. Státní správa vnímá požadavky a postoje občanských sdružení v oboru podle počtu členů těchto sdružení a nereflektuje na aktivity a výsledky projektů. Dobré vztahy se státní správou má PSNV na krajské úrovni. Zde se vedou zpravidla konstruktivní a odborná vyjednávání za účasti ČSV a PSNV ve prospěch oboru jako celku bez partikulárních zájmů jednotlivců.
Soustředit aktivní včelaře v regionech
Již od počátku činnosti PSNV byl záměr pracovat hlavně v regionech formou kurzů, workshopů, výstav, přednášek apod. V poslední době, hlavně díky internetu, resp. v rychlé informovanosti „na dálku“, se tento záměr zdánlivě vytrácí. Přesto v regionech vyrůstají přirozené včelařské autority a odborníci. Dnes není problém uspořádat zajímavý kurz, přednášku apod. v jakékoliv části republiky. PSNV získala dobrý kredit mezi včelaři a jako pořadatelé těchto akcí jsme i dobrou zárukou solidní odborné úrovně akcí.
Časopis Moderní včelař
Moderní včelař si získal za dobu své šestileté existence dobré jméno mezi odbornou včelařskou veřejností. Stále je však vnímán některými včelaři jako časopis konkurenční vůči časopisu ČSV Včelařství. Toto srovnání však dávno již není možné. Porovnávat časopisy nelze nejen obsahem, ale hlavně ani způsobem distribuce ke konečnému čtenáři. Moderní včelař je volně prodejný odborný časopis, který kromě pravidelných předplatitelů může zakoupit kdokoliv ve většině včelařských prodejen. Jeho výroba je závislá na jeho kvalitě a zájmu včelařů, protože jde o časopis nedotovaný ze strany MZe.
Profesionalizace výkonných složek PSNV-CZ
Výše uvedené akce, které PSNV uspořádala v minulém období, ale hlavně úkoly, které jsou před námi, budou vyžadovat určitou formu profesionalizace. V tomto směru probíhala také poslední jednání Rady PSNV. Uspořádáme si vlastní záležitosti funkčně, moderně a tak, aby nedocházelo ke konfliktům souběhů volené a jmenované funkce. Musí se oddělit volené funkce jako rada, předseda, místopředseda a dozorčí rada od jmenovaných funkcí (jako ředitel, jednatel a případně další funkce). Pouze tak může být PSNV životaschopná, reagující na aktuální požadavky oboru a zachycující nové trendy oboru. Jmenované funkce (výkonné složky) PSNV budou profesionálně zabezpečovat usnesení Sněmu, respektive Rady PSNV.
Ing. Petr Texl předseda PSNV-CZ, o. s.