Začínalo se úplně od píky – po teoretickém základu o včelařských pomůckách a poučení jak podávat první pomoc při včelím bodnutí, ukázal Miroslav Zelený, jak je možné zapalovat kuřák. Oblečeni do nových včelařských kombinéz a klobouků se všichni záhy pustili do práce se včelstvy. Utvořit oddělek se zralým matečníkem byl základ praktických dovedností, které si každý z Přibyslavi odvážel domů. Žáci letní školy se také naučili, jak převádět včelstva z jedné rámkové míry na druhou pomocí smetence. To většina ocenila, protože včely, které obvykle dostávají od místních včelařů, jsou většinou na míře 39 x 24 cm.
Ing. Václav Ducháč jako zkušený pedagog z Nasavrk zaujal ukázkou využití minikamery připojené k počítači, když detaily včelích larev a částí těla včely promítal projektorem. Přelarvení pak zvládl každý úplně hravě.
Truhlář Ondřej Zelený v dílně všem podrobně popsal výrobu nástavků, varroadna, názorně předvedl i montáž originálních rámků pro úl Langstroth pomocí sponkovačky.
Výrobce medometů Jaroslav Vodička měl na letní škole přednášku o vytáčení medu a konstrukci medometů. Přivezl také některé své výrobky na ukázku – od těch na ruční pohon až po plně automatické pro včelaře profesionály. Mladí včelaři si mohli levně nakoupit odvíčkovací vidličky. Další vybavení nakupovali v místní prodejně a v truhlárně objednávali úly.
Debaty o včelaření se každý den prodlužovaly až do pozdních hodin a ráno
o společných snídaních se opět navázalo. A diskuse stále pokračují – absolventi LŠNV pro začátečníky zřídili skupinu Nástavkoví včelaři na společenském serveru Facebook.com.