Zvláštnímu postavení emblematického zvířete se od 16. století těší medvědi v Českém Krumlově. Jen s několika krátkými přestávkami tu žijí čtyři sta let a připomínají spojení Rožmberků s knížecím rodem Ursini s kořeny v antickém Římě. To je sice jen legenda, ale medvědi (medvěd, latinsky ursus) se od časů Viléma z Rožmberka usídlili nejen v podobě štítonošů na rožmberském rodovém znaku, ale také v příkopu českokrumlovského zámku.
20. listopadu 2019 se ve zdejším medvědáriu sešli jejich příznivci, ti, kteří se o ně starají, a novináři. Konal se tu totiž křest medvědího páru, který dostal jména po Vilému z Rožmberka a jeho manželce Polyxeně z Pernštejna. Zvířata byla zabavená během nelegálního dovozu z Ruska v září 2017 na pražském letišti. Odtud putovala do ZOO Olomouc a nedávno našla svůj trvalý domov na jihu Čech.
Proč na té slávě nechyběl Moderní včelař? Aby vyzvěděl, jak se to s tím medem a medvědy má. O jeho přísun se obětavě mnoho let finančně stará Jan Dokoupil s JUDr. Milenou Hanzalovou. Jak prozradil medvědář Jan Černý, ideální dávka pro jednoho méďu je jeden kilogram medu na den, takže kolem 3,5 q za rok. Už čtyři desítky let ho podává svým svěřencům rozpuštěný v mléku s vodou, kam přidává vitamíny, minerály a dnes také omega 3 tuk z lososů. Medvědi si med navíc užívají, když je třeba, aby se někam přemístili. Medem stačí pomazat vybraný prostor a je jisté, že se nebudou starat o nic jiného. Medvědář zatím může ve výběhu udělat, co je zapotřebí, aniž by si ho chlupáči všímali. Prostě med je neodolatelný.