Jde samozřejmě o výběr, který odráží jednak kapacity knihovny, jednak volná autorská práva. V čele převodu tištěných svazků do on-line podoby je Národní knihovna v Praze. Právě ta nyní upozorňuje na možnost, vybírat si zajímavé knihy podle kolekcí. Pro včelaře je lákavá kolekce Pěstitelství a chovatelství, kde může nyní listovat v šesti příručkách. Seznam uvádíme níže. Zmínky o využití včelích produktů, především vosku, se nacházejí také v kolekci Domácí rádci. Do třetice se vyplatí podívat se na kolekci šedesáti kuchařek, kde se také najdou recepty s medem. Všechny kolekce jsou přístupné na http://kramerius5.nkp.cz/browse?category=collections.
Seznam včelařských příruček přístupných v kolekci Pěstitelství a chovatelství na
1. TESAŘ Václav Josef, GEILEN L. Rukověť rozumového včelaření dle methody Dzierzonské: pro začátečníky dle L. Geilena. V Olomouci: F. Slavík, 1883.
2. KOLRUS Josef. Krátká rukojeť moudrého včelaření. V Praze: Nákladem Karla Bellmanna, 1863. 100 stran.
3. JAKŠ Václav. Včelař začátečník. V Praze: Zemský ústřední spolek včelařský pro král. České, 1902. 132 stran.
4. VAMBERA Antonín. Včelařské zápisky: práce včelařské pro každý měsíc, theoretické výzkumy včelařské, včelařská pravidla, jakož i zápisné tabulky pro praktické včelaře. V Praze: Jos. Mikuláš, [1881]. 48 stran.
5. DATEL Jan. Praktický včelař: stručný návod ku včelaření v úlech Dzierzonských. V Praze: A. Reinwart, 1886. 126 stran.
6. SAJÓ K., MUŤOVSKÝ Adolf. Včela medonosná a její chov. Praha: A. Neubert,
7. STROHAL Jakub, ŠIMBERA Tomáš. Návod k rozumnému včelařství: ku potřebě skumného a výkonného učení ve včelních školách. Brno: [s.n.], 1861. 90 stran.