Krásné počasí při kurzu a také nezvykle teplý letošní duben způsobily, že včelstva byla ve výborné kondici a síle.
Při kurzu se prováděla praktická cvičení jako ve „vnitrozemí“. Všechna včelstva se rozšiřovala o nástavek s mezistěnami a ve sběrném oddělku, který byl vytvořen týden před zahájením kursu, se začalo s chovem matek přelarvováním do umělohmotných a voskových misek. Kurz byl doplněn ukázkou domácí výroby úlů, mikroskopováním včelích preparátů a nezapomnělo se ani na teoretické přednášky o dynamice včelí populace, včelích nemocech a přirozeném chovu včel.
Dvoudenní akce otevřela místním včelařům oči a ukázala, jak lze moderně a jednoduše včelařit i v takto drsných podmínkách. Včelstva však musí být v kondici a hlavně pořád na zásobách, protože počasí je zde nestálé. Lektoři se zde naopak dozvěděli, že i když sníh roztaje někdy až v květnu, tak první prolety zde bývají již v lednu a únoru, kdy vnitrozemí sužují dlouhotrvající inverze, přitom na Šumavě jsou slunečné dny.
Dík patří především Martinu Jůzkovi, který pro kurz poskytl celé včelařské hospodářství a výborné zázemí své rekreační chalupy. Kurz vedli Petr Texl, Ivan Černý a Zdeněk Klíma.
-redakce-
Včelaření již zdaleka nezajímá pouze mužskou část lidstva
Martin Jůzek pro kurz poskytl výborné zázemí své rekreační chalupy