Ba co víc, ukazuje se, že houby nejsou jen životodárnou podzemní sítí, ale ve všech svých podobách od okem neviditelných kvasinek po obří choroše ovládají svět. Jedním z vědců, které tyto organismy fascinují, je Merlin Sheldrake. Absolvent tropické ekologie z Cambridge provází čtenáře skrytými zákoutími rostlinné a živočišné říše ovlivněnými houbami.
Stranou jeho zájmu nezůstává ani hmyz, potažmo včely. Zabývá se léčivými vlastnostmi dřevokazných hub, které obsahují antivirotika. Houbové výtažky se již v léčbě včel testují. Autor uvádí konkrétní výsledky v tlumení viru deformovaných křídel a viru Sinajského jezera, k nimž dospěl Steve Sheppard z Washingtonské státní univerzity.
Popisuje dále mechanismus, kdy houby vyvíjejí obrovský tlak, aby překonaly povrch hmyzího těla, jímž pak prorůstají, jak to známe u zvápenatění včelího plodu. Dozvíme se, jak viry za pomocí cizopasných hub mění chování hmyzu a konkrétně vedou k vyšší agresivitě včel.
Houby však umí měnit ledacos jiného. Mykorhizní kultury ovlivňují v květech obsah aromatických a dalších látek. Do jaké míry by se tento fakt dal využít pro zkvalitnění včelí pastvy při pěstování rostlin za pomoci cíleně použité mykorhizy, by stálo za výzkum a v případě kladných výsledků za využití. Mimochodem jedním tahem Sheldrake uvádí, že některé vyšlechtěné rostliny užitečnou schopnost čerpat benefity z mykorhizy ztratily. Snad i ke škodě včel? Odpovědi jsou nad rámec této knihy a jejich aplikace v agronomii a včelařství je hudba budoucnosti. Ale uvažovat o tom lze.
Kuriozitou jsou pro českého čtenáře poznatky, jak trubci orchidejových včel využívají pachu hub rozkládajících dřevo k lákání matek.
Houby, které jsme ještě nedávno chápali prizmatem smaženice, dřevomorky ve včelíně anebo kvasinek v medovině, mají pro nás zatím netušený význam. Moderní včelař se bude soužitím včel s mikro- a makromycetami věnovat v červnovém čísle roku 2021.
Propletený život s 300 stranami a mnohými ilustracemi nakreslenými inkoustem z hnojníku obecného, který běžně roste i na zdejších včelnicích, právě vydalo nakladatelství Kazda. Pro samostudium je důležitý 30stránkový seznam literatury.
ISBN 978-80-88316-93-0.