V kategorii určené vědeckým pracovníkům do 35 let převzal uznání Mgr. Martin Kunc, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Stalo se tak za článek „Rok včely medonosné se zaměřením na její fyziologii a imunitu: Hledání biochemických znaků dlouhověkosti“ (The year of the honey bee /Apis mellifera L./ with respect to its physiology and immunity: A search for biochemical markers of longevity). Kromě Martina Kunce jako hlavního autora se na článku podíleli Pavel Dobeš, Jana Hurychová, Libor Vojtek; Silvana Beani Poiani, Jiří Danihlík, Jaroslav Havlík, Dalibor Titěra a Pavel Hyršl. Článek vyšel v recenzovaném odborném časopise Insects, 2019, 10(8), 244.
Pro náležitou péči o včelstvo je klíčové rozlišení krátkověké a dlouhověké populace včel v úle. Na základě těchto vědomostí může včelař přizpůsobit svoji péči přímo daným potřebám včelstva. Rozlišení populací však není možné na základě vnějších znaků. V oceněném článku autoři navrhují využít několik fyziologických a imunitních parametrů. Toto stanovení je aplikovatelné v běžné včelařské praxi, přičemž díky němu může včelař odhadnout rizika a omezit ztráty včel během zimního období.
Článek je v plném anglickém znění přístupný na https://www.mdpi.com/2075-4450/10/8/244/htm. České přepracované znění publikoval Martin Kunc pod názvem „Změny fyziologických a imunitních parametrů včel v průběhu roku“ v časopise Včelařství 4/2020, s. 122-124.