Prezentaci exponátů ve stánku PSNV zajišťoval mladý a nadšený tým, u kterého odbornost doplňovala znalost cizích jazyků.
Expozice PSNV-CZ reprezentovala Českou republiku a české včelařství. Prezentovaný VMS získal uznání od odborníků a také obdiv, že tento systém v ČR zavedli a provozují v podstatě amatéři. Přednášková a posterová část kongresu nás utvrdila v tom, že VMS zapadá do současné moderní koncepce tlumení varroózy.
Českému svazu včelařů ve stánku dominoval názorný řez izolovaným nástavkovým úlem a šnekový separátor vosku z odvíčkovaných víček. Výzdoba stánku a poskytované materiály měly charakter prezentace tradičního českého včelařství a města Pardubic.
Slovenský zväz včelárov se prezentoval výstavkou mnoha druhů a barevné škály medů, dále kolekci medovin a tradičních medových perníků (medovníků). Návštěvníci obdivovali voskové odlitky z dílny Mariána Mečiara.
Na výstavě bylo co porovnávat, na co se dívat, hledat inspiraci. Část týmu PSNV-CZ navštěvovala přednášky a postery, které byly odbornou součástí kongresu. Oproti dřívějším kongresům byl letos kladen vyšší důraz na studie, vyhledávání a šlechtění varroatolerantních liníí včelstev. Zajímavou inspirací může být i to, že včelstva s těmito vlastnostmi se vyhledávají v rozmanitosti původních plemen, která na tom kterém území po miliony let žila. Je reálný předpoklad, že tato včelstva lépe odolávají invazním nemocem, resp. zavlečeným nákazám.
PSNV-CZ navázala odborné kontakty; některé redakce zahraničních časopisů nás požádaly o publikování zkušeností s VMS.
Petr Texl ředitel PSNV-CZ, o. s.