Předkládaná novinka se soustředí na ekologická témata, jako je vliv klimatických změn na chov včel (Karel Sládek), zavčelení České republiky (Erik Tihelka) a rizika xenobiotik v životním prostředí (Martin Staroň).
Dále odráží stěžejní oblast výzkumu Mendelovy společnosti: vyhledávání varroatolerantních včelstev a péči o zdraví a vitalitu včelstev. Květoslav Čermák přibližuje vývoj varroatolerance v malé včelí populaci v rezervaci Arnot Forest, kde nezasahoval člověk. Erik Österlund sleduje varroarezistenci na různých kontinentech v souvislosti se šlechtěním a monitoringem varroózy. Jaroslav Bajko představuje přirozené včelaření jako cestu k dobré kondici včel.
Konfrontace tradičních metod chovu včel s výsledky nových zootechnických postupů na základě zkušeností členů Mendelovy společnosti přivezených ze zahraničních pobytů je obsahem třetí části knihy. Čtenář zde najde témata, jako je včelaření v Minioptimalu (Miroslav Křížek), využití novozélandského způsobu vedení včelstev (Ivo Kovařík), důležitost kočování pro výživu včel (Jan Jindra).
Čtvrtá část publikace se zabývá úspěšností apiterapie jak u člověka (Jiří Zigal), tak u zvířat (Zdeněk Klíma).
Knihu, kterou editovali Květoslav Čermák a Karel Sládek, právě vydal Pavel Mervart.
ISBN 978-80-7465-478-7.