Stavební návnada
Ve stropě brtí jsme pomocí špejlí připevnili ve čtyřech řadách kousky včelího díla tak, aby sice pokračovala volná stavba, ale po otevření zadních dvířek (dlužně) včelař-brtník viděl do uliček. Při této konfiguraci volné stavby brtník snadno kontroluje zdravotní stav včelstva, případně odebírá vzorky díla s plodem k diagnostickým metodám a v neposlední řadě může aplikovat do uliček doporučené veterinární léčivé přípravky během roku. Na dno lze vložit monitorovací podložku.
Včely v brti
V přírodě se čeká na přirozený přílet roje. V našem případě jsme po ročním čekání přírodě trochu pomohli a usadili jsme do brtí oddělek a smetenec, vždy s oplozenou a kladoucí matkou. Matka byla umístěna ve vyjídací klícce, připevněné v horní části dvířek (dluže) zevnitř, aby byla jistota, že se v brti včelstvo usadí.
K přepravě oddělku a smetence jsme použili plastové Multiboxy slovinské výroby. Tato praktická pomůcka umožňuje bezpečný převoz, případně stmelovací skladování smetence. Krmná nádoba na jeden litr tekutého krmivo se fixuje uvnitř boxu. Komerčně prodávané boxy se dají spojit ve dvojitý box pro velké smetence, jehož rozměry umožňují vložit do boxu až pět rámků jednotkové Langstrothovy míry. V našem případě jsme smetenec a oddělek přepravovali bez plástů.
Včely jsou klidnější
Z tříletých zkušeností chovu včel v brtích můžeme usuzovat na mírnější chování včelstva, menší rozlohu plodu a středně velkého včelstva, které je dáno objemem brtě. To koresponduje s menším rozvojem varroózy a následných virů. Včelstvo v brti má pomalý jarní rozvoj a zpravidla se každým rokem vyrojí. Staří brtníci brť otevírali pouze dvakrát v roce. Na podzim odřízli neobsednuté dolní prázdné dílo. Med těžili až na jaře v období Velikonoc, kdy již byla zaručena snůška z přírody.
Zamyšlení na konec
Samozřejmě jsme neušli pozornosti náhodných návštěvníků hradu a arboreta, mezi nimiž byli včelaři. „Proč to vůbec děláte, vždyť je to zakázané, co tím sledujete a komu tím prospějete,“ slyšeli jsme během přípravy brtí, nejčastěji při jejím dlabání do živého stromu. Typické zbytečné starosti českého včelařského funkcionáře... Jenže dělat něco, třeba i chybně, co je nařízeno a co propaguje establishment, nemusí každý. Současné včelařství má tolik nezodpovězených otázek, že stojí za to se věnovat „pouhému“ pozorování života včelstva, protože tak objevíme mnoho zákonitostí, které včelám umožnily přežít milióny let do dnešní doby.
Kdo se nezajímá ve včelařství pouze o profit, může navštívit v sobotu 6. srpna XVIII. ročník Chvály medu na Horním hradě, kde kromě odborných přednášek bude komentovaná procházka k osázeným brtím.