Výše celkové podpory bude činit 110 milionů korun ročně. Polovina peněz půjde z rozpočtu Evropské unie, polovina z našeho státního rozpočtu ČR.
Finanční příspěvek, o který budou moci chovatelé včel žádat, bude směřovat na koupi nového technického vybavení, tlumení včelích nákaz, na kočování včelstev, na nákup matek, rozbory včelích produktů i na školení a výstavy.
„Včelařství je zcela klíčové pro rozvoj zemědělství a vůbec pro dobré životní prostředí. Musíme mu poskytovat veškerou podporu, aby si včelaři pro svou práci mohli pořídit moderní vybavení, a také, abychom přilákali ke včelaření mladou generaci a zajistili tak pokračování oboru,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
U investic do hmotného majetku bude maximální výše dotace 150 000 Kč, míra finanční spoluúčasti chovatele včel musí být 20 %.
Z dotace proti včelím nákazám může chovatel pořídit léčiva proti varroóze nebo biocidní přípravek, spoluúčast je 50 %. Z příspěvku na kočování včelstev je možné opatřit si nakládací zařízení, přívěsy pro převoz včelstev a palety pro hromadný přesun. Maximální výše dotace bude 200 000 Kč, míra spoluúčasti je 20 %. Analýzu včelích produktů, kterou provádějí akreditované laboratoře, podpoří například v případě fyzikálně-chemického rozboru medu dotace ve výši 1 300 Kč, při stanovení pylového profilu medu 600 Kč.
V České republice bylo ke dni schválení materiálu 65 752 včelařů se 716 285 včelstvy. Dříve mohli včelaři čerpat přibližně 65 milionů korun ročně, v současnosti je to 110 milionů ročně.