Umělá inteligence a monitoring včelstev

Lukáš Picek, Radmila Frydrychová, Pavel Mach

2/2024, strana 28

V posledním desetiletí jsou celosvětově zaznamenávány rychlé a často nevyjasněné úhyny včelstev, označované jako syndrom náhlého zhroucení. Obecně se předpokládá, že patofyziologické stavy včelstev odráží synergický vliv řady faktorů působících na včelstva jak vně, tak uvnitř úlu, které navíc pozměňují odezvu včelstva na jednotlivé faktory navzájem.

Jako vnější faktory, které negativním způsobem ovlivňují fyziologický stav včel a také celý chod včelstva, se nejčastěji uvádí klimatické změny, chronická intoxikace včel agrochemikáliemi, monotónnost či nedostatek včelí pastvy, ztráta přirozených ekosystémů a působení včelích patogenů, z nichž je nejčastější virová nákaza přenášená spolu s kleštíkem.

K dalším vnějším faktorům ovlivňujícím nastavení včelstva patří změny v teplotě a fotoperiodě během roku a s tím spojená dostupnost včelí snůšky. K vnitřním faktorům se řadí přítomnost či nepřítomnost včelí matky, dále přítomnost, množství a věková skladba včelího plodu, velikost a věková skladba včelstva, teplota, vlhkost a koncentrace plynů (O2, CO2, mnoho aromatických látek). Všechny tyto faktory ovlivňují kolektivní chování včel a celkově tak chod včelstva.

 

Komunikace superorganismu

Kolektivní chování je zprostředkováno komplexním přenosem souboru chemických a fyzikálních informací a zahrnuje řadu kognitivních a senzorických procesů. Včely mají bohatý a složitý systém komunikace, který jim umožňuje sdílet informace o zdrojích potravy, vzdálenosti, směru, přítomnosti predátorů a dalších skutečnostech. Zásadní roli hrají feromony, které řídí kolektivní chování včel skrze působení na jejich endokrinní rovnováhu včetně kastovního řádu, dělby práce, letové a sběrací aktivity. Dalším důležitým informačním zdrojem včel jsou vizuální a vibroakustické signály. Například ve vztahu k rojení jsou známy specifické zvukové projevy líhnoucích se matek.

Odezva včelstva na působení vnějších a vnitřních faktorů funguje na principu propracovaného a komplexního systému. Narušení či pozměnění některého z působících faktorů pak může vést k celé kaskádě jevů a ve včelstvu vyústit jako patologický proces. Pro vysokou komplexitu systému se předpokládá, že bližší pochopení nefyziologických procesů ve včelstvech je možné jen s vyvinutím a využitím integrálního modelového systému, který by zohlednil působení všech potenciálně klíčových faktorů a také by umožnil získat detailnější informace o kolektivním chování včel.

 

Nové metody monitoringu

Sledování a vyhodnocování chování včelstev se dosud většinou provádí empiricky na základě zkušeností včelaře. Nicméně v posledních letech se objevují platformy pro sběr a zpracovávání hodnot klíčových parametrů ve včelstvu, jako je hmotnost včelstva, koncentrace O2, CO2, vlhkost, teplota uvnitř úlu, vibroakustické signály s jejich přenosem prostřednictvím webové či mobilní aplikace, umožňující včelařům kontinuální monitoring včelstev.

Monitorovací systémy jsou postupně optimalizovány zaváděním nových webových technologií a inteligentních senzorů. Dále pak pomocí umělé inteligence, tzn. různých metod strojového učení a počítačového vidění. Kromě toho sílí snahy o vyvinutí skutečně efektivního automatického monitorovacího systému, který by byl založen jednak na bázi nejmodernějších komunikačních technologií, jednak na neuronových sítích, kognitivních systémech a poznatcích z oblasti zpracování velkých dat.

 

Inteligentní monitoring včelstev

Inteligentní monitoring včelstev kombinuje dostupné technologie a datové analýzy tak, aby poskytl včelařům a výzkumníkům detailní informace o zdraví včelstev, chování včel a vlivu prostředí na včelařskou činnost. Tímto způsobem je možné lépe porozumět odezvě včel na různé fyziologické či patologické impulzy.

Systémy inteligentního monitoringu mohou a již využívají několika technologií, jež mají za účel zejména zjednodušit a zrychlit práci včelařů. Jedná se o následující prvky:

 

Senzory

Senzory jsou umístěny přímo v úlech, slouží k měření parametrů, jako je například teplota, vlhkost, hlučnost, úlová váha či vibrace, a poskytují informace o aktivitě včel, vývoji populace a stavu včelstva. Systémy umělé inteligence dokážou sdružit naměřené hodnoty a určit nebo aspoň automaticky odhadnout konkrétní stav.

 

RFID čipy

Očipováním včel, tzn. využitím mikročipů umístěných na včelách, se získávají informace o pohybové aktivitě včel ven z úlu a dovnitř úlu. Jejich hromadné zpracování může ukázat mnoho zajímavých detailů.

 

Obrazové snímače

Snímací zařízení, jako jsou kamery, umožňují vizuální monitorování aktivit včelstev. Tato technologie se využívá například ke sledování vstupu a výstupu včel do úlu, k analýze množství a typu pylu na včelách či k pozorování, jak se včelstvo chová. Obrazové snímače mohou být také doplněny rozpoznávacími algoritmy, které identifikují a sledují jednotlivé včely.

 

Analýza zvuku

Zvukové senzory, tj. mikrofony, se používají k zachycení zvuků produkovaných včelami. Tím se získávají informace o vibracích a zvukových vzorcích, které mohou poskytnout indikace o aktivitě včelstva. Například o jeho komunikaci, klidu nebo stresu, včetně jeho konkrétního původu. Právě zde může umělá inteligence svými schopnostmi zvládnout mnohem více než jiné dosud využívané matematické nástroje.

 

Mobilní aplikace a online platformy

Využívány jsou především ke sběru, sdílení a prezentaci výstupů z monitorování včelstev. Umožňují uživatelům sledovat vývoj včelstev, analyzovat jejich stav, sdílet informace a přijímat doporučení pro správu včelstev.

 

Analytické nástroje a zpracování dat

Jedná se zejména o algoritmy pro zpracování a interpretaci velkého množství dat získaných při monitorování včelstev. Díky nim lze získat a identifikovat vzorce, trendy a informace, které mají hodnotu pro včelaře i zemědělce. Například analýza chování včel může pomoci určovat snůškově bohaté oblasti, detekovat zdravotní problémy včelstev a navrhovat optimální opatření pro jejich ochranu.

 

Závěr

Při vývoji nejmodernějších monitorovacích systémů včelstev je snahou využít komplexní, a přitom velmi detailní přístup při sběru a analýze dat. Lze věřit, že poznatky získané z těchto systémů, hlavně co se týče kolektivního chování včel či reakce včel k působení stresových faktorů, budou postupem času velmi dobře využitelné v běžné včelařské praxi.

 

Aktuální projekt

Tento článek vznikl v rámci spolupráce mezi Biologickým centrem AV ČR v Českých Budějovicích, Západočeskou univerzitou v Plzni a firmou Softech v Plzni na projektu Studium vlivu klimatických změn na stav včelstev prostřednictvím biologických analýz a umělé inteligence (Inter-Action LUAUS23 – LUAUS23128, MŠMT).

Projekt je mj. založen na spolupráci se sítí včelařů z různých regionů České republiky. V současné době probíhá nábor zájemců z řad včelařů o spolupráci na projektu. Případní zájemci se mohou obrátit na RNDr. Radmilu Čapkovou Frydrychovou, Ph.D., prostřednictvím e-mailu radmila.frydrychova@seznam.cz.

Schéma inteligentního monitoringu včelstev. Soubor senzorů umístěných uvnitř a vně úlu získává informace o vnitřních parametrech (teplotě a vlhkosti v úle, hmotnosti včelstva, zvukové a pohybové aktivitě včel) a vnějších parametrech, jako je meteorologická situace. Informace jsou přenášeny do cloudového uložiště, z něhož je extrahuje a analyzuje detekční systém, například s ohledem na rojení, velikost včelstva, úhyn či zdravotní problémy včelstva. Vyhodnocené informace jsou včelaři zaslány do jeho mobilní aplikace. Zdroj: ANDRIJEVIC et al. 2022. IoT monitoring and prediction modeling of honeybee activity with alarm. Electronics 11(5) 783). Upraveno autory článku.