Zdvojnásobil se počet zapojených chovatelů
Do XI. ročníku COLOSS Monitoringu se aktivně zapojil kromě Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ, z. s., i Český svaz včelařů, z. s., který využil systém CIS, Portál včelaře a sociální sítě k informování nejen svých členů o probíhající akci. Počet respondentů tak vzrostl na 2 974, což je rekordní účast ve srovnání s předchozími ročníky. Oproti loňsku se počet respondentů téměř zdvojnásobil, což velmi pomůže zpřesnit výpočty.
Meziroční porovnání ztrát včelstev
V meziročním srovnání byly ztráty včelstev v uplynulé sezóně pod dlouhodobým průměrem. Sezóna se tak z pohledu celé České republiky řadí k těm úspěšnějším, tzn. s nízkými úhyny včelstev (graf 1). Úhyny posledního ročníku monitoringu jsou na úrovni let 2017–2019, kdy se také pohybovaly mezi 12 až 13 procenty.
Úhyny v krajích
Největší úhyny zaznamenali chovatelé v Jihomoravském (18,4 %) a Libereckém kraji (17,0 %). Naopak nejnižší úhyny byly v Karlovarském (8,1 %) a Plzeňském kraji (8,9 %), tab. 1. V porovnání s předchozím rokem úhyny ve většině krajů poklesly, výjimkou jsou kraje Jihomoravský, Moravskoslezský a Zlínský, kde úhyny mírně vzrostly.
Mapa s úhyny včelstev v jednotlivých PSČ
Pro detailnější vyjádření ztrát včelstev v mapě jsme získaná data promítli do PSČ, které včelaři uvádějí v dotazníku. Při tvorbě mapy jsme zohlednili reprezentativitu, tzn. vybrali jsme PSČ, v nichž máme informace od dvou a více procent registrovaných včelstev v daném PSČ, aby získaná informace co nejvíce odrážela skutečnost. V této mapě jsou vidět lokální rozdíly v úhynech včelstev. Oblasti, v nichž máme málo informací nebo dokonce žádné informace, nejsou na mapě zobrazeny.
Plodování včelstev
Jedním z nových aspektů, které jsme zavedli do pravidelného COLOSS Monitoringu, je zjišťování, v jakém měsíci včelstva ukončila plodování a v jakém měsíci pak včelstva plodování obnovila. Cílem je sledovat, zda se nějak mění plodová pauza, která může reflektovat stále mírnější zimy a brzký začátek jara, což působí problémy včelařům a zemědělcům. Ne každý včelař zná dobu ukončení a začátku plodování včelstev, proto byla tato otázka dobrovolná, avšak část respondentů se k ní vyjádřila.
Většina respondentů uvedla, že jejich včelstva ukončila plodování v říjnu a listopadu, méně pak v prosinci. Dokonce někteří uvádějí, že včelstva plodovou pauzu neměla. Začátek plodování pak včelaři zaznamenali hlavně v únoru, ale už i v lednu, což je s ohledem na případná rizika rozvoje varroózy velmi brzy (graf 2).
Poděkování respondentům
Rádi bychom poděkovali všem účastníkům, kteří nám zaslali vyplněné dotazníky. Informace, které jsme získali, pomáhají sledovat aktuální situaci v českém včelařství a v dlouhodobém měřítku slouží jako cenná databáze úhynů, léčebných postupů a dalších aspektů. Poděkování patří rovněž včelařským spolkům, jejich organizačním jednotkám a členům za pomoc při šíření výsledků COLOSS Monitoringu mezi české včelaře. Tyto výsledky jsou zároveň inspirací pro další výzkum a hledání nových směrů pro rozvoj včelařství u nás.