Mor včelího plodu
Mor včelího plodu jako nejzávažnější včelí infekce, způsobená bakterií Paenibacillus larvae, byla v roce 2023 potvrzena v 93 ohniscích. Ve srovnání s rokem 2022 došlo k nárůstu počtu nově vyhlášených ohnisek. Jejich nejvyšší počet byl zaznamenám v krajích Moravskoslezském a Olomouckém. Viz tab. 1 a mapa 1.
Hniloba včelího plodu
V roce 2023 byla hniloba včelího plodu prokázána ve 22 ohniscích ve třech krajích. K jejímu významnému rozšíření došlo v Moravskoslezském kraji, kde se objevilo 13 ohnisek. Následovaly kraje Liberecký s osmi ohnisky a Královéhradecký s jedním ohniskem. Viz tab. 2 a mapa 2.
Varroóza
Onemocnění způsobené roztočem Varroa destructor parazitujícím jak na zavíčkovaném plodu, tak na dospělých včelách, vede v kombinaci s viry, chronickými otravami, špatnou zoohygienou, nedostatkem bílkovin v potravě ke slábnutí až úhynu včelstev, nejsou-li včas provedena účinná opatření. V roce 2023 byla vyšetřena zimní měl z celkového počtu 61 196 stanovišť. V 17 % vzorků nebyla zjištěna přítomnost roztočů. Výsledky v letech 2019–2023 viz tab. 3 a graf 1.
Hromadné úhyny včelstev
Hromadné úhyny kvůli suspektní otravě včel přípravky na ochranu zemědělských plodin jsou v gesci úředních veterinárních lékařů krajských veterinárních správ ve spolupráci s inspektory Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. V roce 2023 nebyla potvrzena souvislost mezi žádným úhynem včel a aplikací přípravku na ochranu rostlin.