Hned druhý den se na místo vypravili pracovníci regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a její výskyt potvrdili. Vzhledem k velkému množství jedinců bylo jasné, že se v okolí bude nacházet sršní hnízdo.
Hnízdo sršně asijské bylo nalezeno v hustém porostu jalovce jen zhruba metr a půl nad zemí. Jednalo se o sekundární hnízdo, která mělo v průměru zhruba 20 cm a vyskytovalo se v něm několik desítek dělnic a královna zakladatelka. Velké díky patří specialistovi na blanokřídlý hmyz Luďkovi Šuldovi, který hnízdo vytrasoval a předal k dalšímu zkoumání.
Klíčovým faktorem pro prevenci šíření sršně asijské je včasná detekce a následná likvidace hnízda. Zejména v pozdních letních měsících je vhodné si všímat kvetoucích rostlin, jako je například břečťan, případně popadaného kvasícího ovoce, což představuje pro sršně vhodný zdroj potravy.
Důležité je zapojit veřejnost do mapování tohoto invazního hmyzího druhu v rámci tzv. občanské vědy. Podezřelé nálezy je možné hlásit přes e-mail Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR (invaznidruhy@nature.cz). Anebo lze využít aplikace Nahlaš sršeň či Najdi.ji.
Více informací k sršni asijské naleznete na www.nature.cz nebo na www.psnv.cz, případně přes uvedené QR kódy.