Novinka na Portálu farmáře

Petr Kellner

12/2024, strana 31

Portál farmáře Státního zemědělského investičního fondu už rok umožňuje podávat žádosti o tzv. eurodotace na Investice do hmotného majetku nebo Racionalizaci kočování včelstev přímo včelařem bez prostředníka. Pro nové rozhodné období 2025 nabízí určitá vylepšení tohoto procesu.

Soupiska už součástí žádosti

Podání žádosti jsem podrobně popsal v článku Eurodotace bez prostředníka (Moderní včelař 11/2024, s. 30). Posteskl jsem si, že Soupiska pořízeného zařízení není součástí formuláře žádosti. Takže vyčíslení cen jednotlivých zařízení a celková výše investice, z níž se odvozuje výše dotace, se k žádosti přikládá ne zcela logicky jako příloha, jež není integrální součástí Portálu farmáře. Správci Portálu farmáře jako by četli moje stesky nad nedotaženou rozkouskovanou formou žádosti a doplnili do něj novou funkčnost. Žadateli zůstala jak původní forma podání Soupisky pořízeného zařízení jako samostatné přílohy, tak mu přibyla možnost vyplnit a odevzdat seznam pořízených zařízení jako součást žádosti přímo na Portálu farmáře.

 

Nová Evidence dokladů

Proces podání žádosti zveřejněný v citovaném článku zůstal zachovaný i s možností postaru doložit Soupisku jako přílohu žádosti. Nadto přibylo dole na formuláři žádosti nové tlačítko „Evidence dokladů“. Toto tlačítko nabízí alternativu sestavit žádost včetně seznamu pořízeného zařízení bez přikládání Soupisky jako přílohy.

Po zvolení nové funkčnosti se objeví tabulka, do níž můžete tlačítkem „+ Přidat řádek“ přidávat jednotlivá pořízená zařízení obdobně jako do přílohy Soupiska pořízeného zařízení. V každém přidaném řádku vyplníte číslo daňového dokladu, počet kusů, typ pořízeného zařízení, a nakonec cenu za jeden kus. Užitím ikon vlevo lze jednotlivé řádky mazat či klonovat, tzn. vytvářet kopie již vyplněných řádků. Ostatní kolonky formuláře nelze ručně plnit, doplní se automaticky po stisknutí tlačítka „Uložit“ dole pod formulářem. Tím dojde k doplnění limitů cen jednotlivých zařízení a také k zobrazení tlačítek úplně vpravo pro doplnění příloh. Zde můžete k jednotlivým zařízením doplňovat skeny daňových dokladů, potvrzení o úhradách, fotodokumentaci či technickou dokumentaci. Odkazuje-li více řádků sestavy na stejný daňový doklad, stačí nahrát přílohy jen do jednoho z příslušných řádků. Vpravo nad formulářem můžete elementem s textem „Všechny doklady“ vyfiltrovat jen řádky náležející jednomu konkrétnímu dokladu. To vám umožní lépe překontrolovat obsah jednotlivých dokladů.

Teprve až do formuláře Evidence dokladů vložíte veškeré pořizované zařízení i přílohy k nim, nastane vhodný okamžik pro podání žádosti. Bohužel z tohoto formuláře již není možné proklikat se nějak zpět k dokončení předtím zahájené žádosti o dotaci. Musíte tedy projít znovu procesem podání žádosti, a nakonec stisknout dole tlačítko „Generovat předtisk“. Tím dojde k vygenerování a uložení žádosti ve formátu pdf, jejíž součástí se nově stane i soupis dokladů a pořízeného zařízení předtím připravených v novém formuláři. Daňové doklady, fotodokumentace atp. přiložené do Evidence dokladů se nestanou přímo součástí žádosti, ale objeví se jako její přílohy.

 

Nedostatky

Když blahosklonně přimhouřím oči nad překlepy, musím chtě nechtě poukázat na věcné nedostatky nového formuláře. Absentuje celkový součet investice do pořízeného zařízení či mezisoučty pro jednotlivé daňové doklady, takže žadatel si musí součty pro kontrolu atp. určit sám. Na rozdíl od všech ostatních dokumentů nový formulář „Evidence dokladů“ nenajdete v rozpracovaných podáních, ani jej nehledejte jako nějaký odkaz ve formuláři rozpracované žádosti.

Jediná možnost, jak jeho obsah dodatečně upravit, je otevřít jej přes volbu menu „Nová podání“. Zde z tlačítek všech možností a podpor řešených intervenčním Fondem vyberte dole ve žluté sekci „Společná organizace trhů, sektorové intervence“ tlačítko „Podpory produktů včelařství – Evidence dokladů“. Na nově zobrazené stránce si vyberete možnost „Investice do hmotného majetku“ nebo „Racionalizace kočování včelstev“ a můžete pokračovat v editaci rozpracované „Evidence dokladů“. Zde snadno změníte jak řádky pořízeného zařízení, tak rovněž přílohy v podobě daňových dokladů či fotodokumentace atp.

Jenže ouha, jakékoliv změny obsahu tohoto formuláře se nepochopitelně do rozpracované žádosti nepropíší. Soubor žádosti ve formátu pdf se po generování předtisku již nemění a nově vložené přílohy s daňovými doklady či fotodokumentací se do rozpracované žádosti z přepracované „Evidence dokladů“ nepřenesou. Rozpracovaná žádost se proto musí celá smazat a vyplnit nová, tím se akceptuje aktuální stav „Evidence dokladů“.

 

Závěrem

Je patrné, že digitalizace služeb poskytovaných státem obvykle nebývá jednoduchý proces. Zpravidla její rychlost pokulhává za potřebami a také kvalita zpracování většinou neoslní. Pokud však navzdory popsaným nedostatkům zvolíte pro podání žádosti cestu nové „Evidence dokladů“, bude nejlepším postupem nejprve kompletně naplnit tuto Evidenci včetně všech příloh, teprve poté vytvořit žádost o dotaci a tu posléze podat.

PrintScreen Portáll farmáře