Asociaci Beekeepers Foundation zastupuje její zakladatelka a prezidentka Zahira Nedjraoui, která je hrdá na možnost hostit největší světové setkání mladých včelařů na světě IMYB. Setkání připravuje pod hlavičkou asociace mezinárodní tým, který tvoří lidé z různých zemí pracující na vysoce profesionální úrovni. Vybrat asociaci Beekeepers Foundation za organizátorku IMYB byla skvělá volba. Využívají totiž zcela nový přístup založený na vyspělých technologiích a pozvedá IMYB na vyšší úroveň. Věříme tomu, že kdyby se tento tým zhostil organizování Apimondie, bylo by to výborné pro veškerou včelařskou veřejnost.
Co je IMYB
IMYB je unikátní platformou pro mladé včelařské nadšence po celém světě. Setkání koordinuje ICYB – Mezinárodní centrum mladých včelařů z České republiky.
Od roku 2010 se setkání IMYB zúčastnilo přes 1 000 mladých včelařů z více než 43 zemí. Letos se ho zúčastní delegace z 20 zemí. Z Afriky přijedou zástupci Jihoafrické republiky, z Ameriky se zúčastní Kanada, z Asie Čína, Indie, Jordánsko, Kazachstán, Omán, Spojené arabské emiráty a z Evropy Rakousko, Bulharsko, Česká republika, Německo, Malta, Severní Irsko, Rumunsko, Skotsko, Slovensko, Slovinsko, Turecko a Anglie. Z nich se Bulharsko, Čína, Jihoafrická republika, Turecko a Omán dosud setkání ještě nikdy nezúčastnily. Jedná se tedy o pět nováčků a s nimi počet zemí, které se někdy na akci podílely, vzroste na 48 států.
Letošní setkání
13. ročník se uskuteční ve dnech 18.–22. prosince v luxusním areálu golfového a jachtařského klubu Dubai Creek a Golf Club v centru Dubaje. Ubytování bude zajištěno ve studentské rezidenci a hotelu KSK Homes.
Soutěž se tentokrát zaměří na „Řešení udržitelného včelařství v pouštních zemích“. Poznání chovu včel v pouštních podmínkách představuje pro většinu účastníků mimořádnou příležitost, protože většina z nich se s tímto způsobem včelaření nikdy nesetkala. Další letošní specifikum je v tom, že poprvé v historii bude celá soutěž probíhat pouze v angličtině. Další novinkou je, že teoretická část soutěže proběhne v elektronické verzi.
Soutěže se zúčastní kromě organizátorů 60 včelařů ve věku od 12 do 18 let, 10 facilitátorů ve věku od 18 do 25 let a 40 mentorů, kdy z každé země přijedou dva dospělí.
Český tým
Složení našeho týmu zajišťuje Český svaz včelařů, z. s., na základě výsledků celostátního kola soutěže Zlatá včela, kde se setkávají pouze nejlepší z nejlepších. Mezinárodního setkání v Dubaji se zúčastní Jan Kopáček ze včelařského kroužku Apis Bruntál, Adam Šimoník z včelařského kroužku Mladí včelaři Luhačovice a Lukáš Loukota z VKM Stříbro. Za dospělé účastníky pojede Marek Matulík a Pavlína Všetečková. Jako facilitátor se z České republiky bude účastnit Jakub Heicl. Záštitu nad českou výpravou převzal ministr zemědělství Marek Výborný.
Náplň setkání
Program bude obdobný jako jiné roky. První den se účastníci po příjezdu a ubytování navzájem seznámí a během zahájení převezmou baťohy s tričky, instrukcemi a dobrotami.
Poté budou následovat soutěže složené z teoretické a praktické části. Soutěžící absolvují test s 50 otázkami k posouzení svých znalostí včelařství. V praktické části úkoly prověří včelařské dovednosti. Test pro smíšené týmy bude výzvou pro spolupráci účastníků z různých zemí.
Součástí setkání jsou večerní prezentace, kdy každá delegace bude mít deset minut na to, aby předvedla jedinečný aspekt své země nebo kultury. Prezentace mohou mít různé formy, jako je tanec, píseň, hra nebo jakýkoli jiný kreativní a interaktivní formát, který zdůrazňuje, čím je jejich kultura charakteristická. Dojde i na výměnu malých dárků jako oslavu kulturní rozmanitosti. Každý tým také doveze ze své země tři skleničky místního medu pro soutěž a degustaci.
Během akce bude prostor i na seznámení se s Dubají a okolím. Setkání uzavře gala večeře a slavnostní předání cen.
Svůj program budou mít také dospělí účastníci. Mentoři z každé země budou mít rovněž desetiminutové prezentace, v nichž seznámí ostatní se vzdělávacími iniciativami v oblasti včelařství ve svých zemích, včetně jejich úspěchů, výzev a také o postupech jejich sdružení a strategiích při získávání financí.
Další informace
Fotografie a podrobnosti o setkání IMYB budou průběžně zveřejňovány na webové stránce www.icyb.cz. Letošní zážitky a výsledky uveřejníme v Moderním včelaři 2/2025. Do té doby bychom již chtěli vybrat pořadatele IMYB v roce 2026.
Poděkování: Za finanční podporu setkání IMYB děkuje ICYB Tomaszi Łysońovi, prezidentovi polské firmy Łysoń.