I. mezinárodní kurz senzorické analýzy medu v Praze

Kamila Sopková

1/2025, strana 40

Díky iniciativě Kamily Sopkové, vedoucí degustátorské skupiny medu při Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ, z. s., (PSNV) a vedoucí komise kvality medu téhož spolku, se v říjnu po dlouhé přípravě komplikované covidem otevřela včelařské veřejnosti unikátní příležitost zúčastnit se vůbec prvního kurzu zaměřeného na základy senzorické analýzy medu.

Přednášejícím byl Raffael Dall’Olio, Ph.D., z Boloně, uznávaný odborník a průkopník italského vzdělávacího systému pro senzorickou analýzu medu (obr. 1). Jeho bohaté zkušenosti a hluboké znalosti přinesly účastníkům kurzu neocenitelné poznatky.

 

Zahraniční možnosti

Itálie jako kolébka vzdělávání v tomto oboru má akreditovaný třístupňový školicí systém zakončený zkouškou. Teprve po jeho absolvování se účastník může stát členem Italského národního registru expertů v senzorické analýze medu, jenž je zaštítěn státní institucí, konkrétně italským ministerstvem zemědělství. Docílení členství v tomto registru je tak nejvyšším postem a zárukou odbornosti experta v oboru.

Kvůli vysoké poptávce ze zahraničí lze nyní akreditované kurzy prvního a druhého stupně absolvovat i v dalších zemích, jako jsou Spojené státy americké, Velká Británie nebo Spojené arabské emiráty. Velký zájem je rovněž o neakreditované kurzy, během nichž zájemce školí italští odborníci, a to i v dalších zemích, kupříkladu Srbsku a Turecku. Vyučujícím jazykem je angličtina.

 

Kurz v České republice

Náš kurz byl koncipován jako neakreditovaná zkrácená verze kurzu prvního stupně, kdy došlo k časové redukci z pěti dnů na jeden a půl dne. Výuka probíhala v anglickém jazyce s tlumočením do češtiny. Tlumočník Mgr. Jiří Bareš, jenž překládal v tomto oboru poprvé, předvedl naprosto profesionální výkon a spolu s přednášejícím vytvořili sehraný tým.

 

Průběh kurzu

Kurz proběhl v herně šachového oddílu sportovního klubu Oáza Praha, kde na dva dny hrací desky a šachové figurky vystřídaly degustační sklenice s medy (obr. 2). Školení proběhlo formou interaktivního workshopu v kombinaci s teoretickými přednáškami. Účastníci si mohli přinést svůj vlastní med, který posloužil k praktickým cvičením.

Po vytvoření úvodní příjemné atmosféry začala stěžejní část kurzu. Účastníci si otestovali svůj čich rozpoznáváním standardních vůní a pomocí aroma kolečka (obr. 3) si osvojili správnou terminologii pro popis vůní a chutí. Navázala teoretická část a nácvik postupu v degustační technice.

            Následovala ochutnávka 15 různých jednodruhových medů, během níž se účastníci učili popisovat a pamatovat si charakteristické čichové a chuťové vlastnosti jednotlivých medů vyskytujících se v Čechách, jako je akátový, řepkový, slunečnicový, ale také vzácnějších druhů převážně z Itálie, například citrusového, rododendronového (z nejedovatého druhu), koriandrového, planikového a eukalyptového. Svá hodnocení se účastníci naučili zaznamenávat do hodnoticích karet určených pro popis medu.

Závěr prvního dne patřil přednášce, ve které lektor přiblížil původ a složení medu.

            Druhý den začal přednáškou, kdy lektor vysvětlil krystalizaci medu a předvedl názornou ukázku s ochutnávkou různých typů krystalizovaného medu. Další část byla věnována příčinám a projevům vad medu, po níž opět následovala ochutnávka medů s různými vadami. Aby si účastníci spravili chuť, ochutnávali a hodnotili ve finální části už jen medy, které sami dodali. Pak už došlo na závěrečnou diskusi a předání osvědčení o absolvování kurzu vydaného Pracovní společností nástavkových včelařů CZ, z. s.

 

Zhodnocení

V plánu bylo původně umožnit jen degustátorům konstantně se školícím v rámci PSNV v hodnocení medů při soutěžích rozšířit si své základní znalosti. Například o škálu dalších, méně známých druhů medu a jejich rozlišování podle charakteristických vlastností. Avšak kurz byl nakonec zpřístupněn veřejnosti, která tak dostala příležitost získat hlubší povědomí o medu a jeho kvalitě, což bylo potěšitelné. Bylo by přínosné, kdyby se získané informace staly běžnou součástí vzdělávání nejen odborníků, ale i zástupců dalších oborů, jako je gastronomie, apiterapie a přírodní medicína.

Ze spousty pozitivních ohlasů je jasné, že v České republice je o hlubší poznání medu a jeho kvality zájem. Věřme, že tento kurz bude inspirací pro další podobné akce a že se senzorická analýza medu stane běžnou součástí české včelařské kultury.

Obr. 1: Lektor kurzu Raffael Dall’Olio, Ph.D., (vlevo) s tlumočníkem Mgr. Jiřím Barešem (vpravo).

Obr. 2: Degustační sklenice s medy, dovezenými z Itálie podle výběru lektora.

Obr. 3: Aroma kolečko slouží jako pomůcka pro senzorickou analýzu medu.