Michael Juřek se jako iniciátor petice proti povinnému odběru zimní měli na podzim obrátil na Ministerstvo zemědělství kvůli nesplnění povinnosti tohoto orgánu dle zákona o právu petičním. Znění dopisu přetiskujeme:
Podání Michaela Juřka Ministerstvu zemědělství ze dne 18. 10. 2024
Vážení, dne 2. 8. 2024 jste mým prostřednictvím obdrželi „Petici za zrušení povinnosti vyšetření zimní měli u včel“, která byla dne 4. 8. 2024 doplněna o další podpisy. V odpovědi, která mi byla doručena do datové schránky o několik dní později, bylo uvedeno, že pro rok 2025 bude povinnost u tohoto vyšetření zrušena, čímž se obsah petice stal dále víceméně bezpředmětným.
Nicméně v tiskové zprávě Ministerstva zemědělství ze dne 4. 10. 2024 (viz Povinné vyšetřování zimní měli zůstane zachováno i pro rok 2025 pod kódem EpM 300 – Varroáza | MZe) se uvádí, že povinnost bude zachována i pro rok 2025. Za těchto okolností musím konstatovat, že váš úřad nesplnil svou povinnost dle § 5 odst. 3 zákona o právu petičním (zákon č. 85/1990 Sb.). Z toho důvodu žádám:
1. Vysvětlení, proč jsem obdržel nepravdivou odpověď.
2. Odpověď dle textu původní petice, kde se píše „v případě odmítnutí očekáváme vyvrácení výše uvedených bodů vědecky podloženými, faktickými a konkrétními argumenty, nikoliv obecné floskule podle schématu „včely jsou důležité“, „kleštík je problém“ a „vyšetření je třeba“.
Odpověď Odboru živočišných komodit a ochrany zvířat Ministerstva zemědělství 20. 12. 2024 s podpisem Ing. Jana Vodičky, Ph.D.
Vážený pane Juřku, odpovídám na Váš dopis, ve kterém poukazujete na nesplnění povinnosti dle zákona o právu petičním.
V prvé řadě uvádím, že Vám, jak uvádíte, nebyla zaslána nepravdivá odpověď.
V odpovědi uvedené stanovisko, že povinné vyšetřování zimní měli na přítomnost varroázy
bude od roku 2025 zrušeno, v danou dobu dle podkladů ze strany Státní veterinární správy
(dále jen „SVS“) platilo. Nicméně vzhledem ke složitosti problematiky se toto stanovisko SVS postupem času změnilo.
Přítomnost varroázy je vyšetřována dle Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace (dále jen „MKZ“) pod kódem EpM300 – Varroáza. Mohu potvrdit, že SVS hledala v souladu se stanoviskem Ministerstva zemědělství (dále jen „MZe“) k podnětům části chovatelů včel od jara letošního roku cestu, jak od tohoto vyšetření v MKZ od roku 2025 ustoupit a nahradit jej jiným opatřením.
MZe však k tomuto tématu následně obdrželo řadu různých (dokonce i protichůdných)
vyjádření a návrhů, jak ze strany samotných včelařů nebo organizací, které je zastupují, tak
i ze strany dalších odborníků. Ubezpečuji Vás, že MZe na řešení tohoto problému
nerezignuje. Naopak pro budoucí období zadává výzkumný úkol za účelem nalezení
vhodnějších a účinnějších variant pro vyšetřování varroázy, a to s důrazem na správnou
chovatelskou praxi realizovanou v chovech včel a následný systém léčení včelstev
uplatnitelný v praxi.
Jak je uvedeno v tiskové zprávě MZe ze dne 4. října 2024, na základě výstupů tohoto
výzkumu pak MZe ve spolupráci se SVS rozhodne o dalším postupu řešení varroázy v chovech včel po roce 2025. V mezičase pro rok 2025 však, s ohledem na rozdílnost názorů
i odborných stanovisek, bylo přistoupeno k zachování stávajícího stavu. Přistupovat k zásadním věcným změnám pod časovým tlakem a současně za situace, kdy odborné názory, jakož i názory části včelařů, se liší, není ideální.
Berte to proto, prosím, jako přechodné období, ve kterém MZe a SVS budou hledat optimální řešení, a to i ve spolupráci s odbornou veřejností. Vážený pane Juřku, jakkoli se tedy z čistě objektivních důvodů nenaplnilo Vaše očekávání pro rok 2025, věřím, že v dalším období se podaří nalézt přístup vhodný pro všechny strany, tedy pro SVS, MZe i včelaře.
Nyní byla na úřední desce MZe zveřejněna finální verze MKZ na rok 2025, kde tedy
předmětný kód vyšetření EpM 300 na vyšetření varroázy je stále uveden, ale je tomu tak
opravdu z pragmatických důvodů, aby nedošlo v následujícím období, před přijetím nového
řešení k nechtěnému rozvoji tohoto ekonomicky velmi závažného onemocnění.
Pokud jde o případné další dotazy týkající se zařazení vyšetřování zimní měli do MKZ, doporučuji se pro podrobnosti obrátit přímo na Ústřední veterinární správu SVS – odbor ochrany zdraví a pohody zvířat, který zpracovává a sestavuje návrhy programů ozdravování zvířat, včetně včel. Taktéž je možné se s konzultací odborných názorů obrátit v rámci MZe na Odbor státní správy myslivosti a rybářství MZe, kam spadá i problematika včelařství.
Obrázek o situaci si jistě udělá každý čtenář Moderního včelaře sám.