V oboru včelařství se nově zavádí v některých krajích povinné vyšetření na hnilobu včelího plodu při přemisťování včelstev. V loňském roce se v České republice vyskytlo více ohnisek této nákazy a dochází k jejímu šíření do nových oblastí. Zavedení povinnosti vyšetření na tuto situaci reaguje. Jeho cílem je zabezpečit vyšetření v dotčených pásmech a účinněji tak bránit dalšímu šíření nákazy.
Přehled všech úkonů v oboru včelařství platných v roce 2025
Povinné preventivní a diagnostické úkony, na které se poskytují příspěvky ze státního rozpočtu:
EpM120 Mor včelího plodu – VyLa (BV) – monitoring
EpM160 Mor včelího plodu – VyLa (BV)
EpM211 Hniloba včelího plodu – VyLa
EpM300 Varroáza – VyLa (PV) – vyšetření zimní měli. Pozor, stále platí!
Povinné preventivní a diagnostické úkony hrazené chovatelem včel:
ExM110 Mor včelího plodu – VyLa (BV)
ExM200 Hniloba včelího plodu – VyLa (PCR). Nově!
Vyšetření hniloby včelího plodu ze směsných vzorků měli od všech včelstev na stanovišti. Odebírají se směsné vzorky měli všech včelstev odebraných k tomuto účelu ze stanoviště. Vzorky měli se odebírají z podložek, které jsou umístěny na dně úlů nejméně 14 dnů. Měl ze dna úlů se odebírá jako směsný vzorek, který může zahrnovat maximálně 10 včelstev. Provádí se před přemístěním včel (včetně včelích matek) nebo včelstev na vzdálenost větší než 3 km. Vyšetření má platnost v příslušném kalendářním roce.
O zařazení povinného provádění tohoto vyšetření pro daný kraj rozhoduje Ústřední veterinární správa SVS podle vývoje nákazové situace. Pro rok 2025 jsou určeny následující kraje: Liberecký, Královéhradecký, Olomoucký a Moravskoslezský.
ExM310 Varroáza – předjarní léčebné ošetření
Na základě vyhodnocení intenzity varroázy dle kódu EpM300 se na jednotlivých stanovištích při nálezu vyšším než 3 roztoči v průměru na 1 včelstvo provede ošetření všech včelstev na stanovišti. Použijí se registrované veterinární léčivé přípravky v souladu s příbalovou informací. Předjarní ošetření musí být provedeno s ohledem na klimatické podmínky a jarní rozvoj včel co nejdříve a ukončeno musí být do 15. 4. 2025.
Chovatel je povinen vést záznam o ošetření včelstev (viz Metodický pokyn výše).
ExM330 Varroáza – sledování intenzity a ošetření včelstev
Chovatel je povinen provádět monitoring varroázy a následné ošetření všech infestovaných včelstev registrovanými veterinárními léčivými přípravky v souladu s příbalovou informací za účelem ochrany dlouhověké generace včel před poškozením.
Ošetření včelstev proti varroáze se provádí podle pravidel stanovených v „Metodickém pokynu SVS pro chovatele včel k prevenci a tlumení varroázy“.
Vysvětlivky zkratek:
VyLa – laboratorní vyšetření, BV – bakteriologické vyšetření, PV – parazitologické vyšetření,
PCR – reakce polymerázových řetězců
Poznámka: Z důvodu citace textů MZe a SVS byl ponechán název „varroáza“ pro onemocnění varroóza.
Odkaz na Metodiku kontroly zdraví (MKZ): https://mze.gov.cz/public/portal/mze/-a62976---lFP_rUuq/mze-90644-2024-13141.pdf?_linka=a622240
Odkaz na Metodický pokyn SVS pro chovatele včel k prevenci a tlumení varroázy: https://www.svscr.cz/wp-content/files/dokumenty-a-publikace/Metodicky_pokyn_SVS_pro_chovatele_vcel_k_prevenci_a_tlumeni_varroazy.pdf