Volba předsedy
Novým předsedou Komoditní rady se stal Ing. Stanislav Jaš. Sám choval v posledních letech včelstva ve Finsku, které zastupoval v pracovní skupině Med ve sdružení hájícího zájmy zemědělců COPA-COGECA Evropské unie a působil v ní také jako tajemník. Souběžně vždy vystupoval na české včelařské scéně.
Ve svém vystoupení připomněl ujištění, že Ministerstvo zemědělství považuje včelařství za jednu z priorit z důvodu podpory biodiverzity a opylovatelů. Vyzdvihl význam Komoditní rady v souvislosti se vznikem pracovní skupiny Platforma k medu Evropské unie. Protože se prezident Agrární komory Ing. Jan Doležal stal viceprezidentem bruselské instituce COPA, Stanislav Jaš přivítal příležitost více jeho prostřednictvím prosazovat v unijní politice potřeby včelařského sektoru.
Slovo předsedy Agrární komory
Prezident Agrární komory Ing. Jan Doležal se věnoval dovozu falšovaného medu do České republiky a kontrole importovaného medu. COPA-COGECA navrhla unijním orgánům nové možnosti, jak odhalit falšování, například proteomickou analýzou. Evropská unie si vzala čtyř- až pětiletou lhůtu, během níž chce dovést do úspěšného konce vývoj a uplatnění moderních laboratorních rozborů medu ideálně cestou nové evropské referenční laboratoře. Dále chce ve zmíněném období vyřešit komplexní ochranu svého trhu s medem. Evropská komise by se podle Agrární komory a včelařů měla také věnovat sršni asijské.
Vystoupení dalších hostů
Předsedkyně Českého svazu včelařů, z. s., Mgr. Jarmila Machová informovala o projektu nových víček na sklenice s nápisem „Český med“, které by měly orientovat zákazníka na kvalitní tuzemské medy.
Ředitel potravinářského odboru Ministerstva zemědělství Ing. Martin Štěpánek a MVDr. Pavel Texl ze Státní veterinární správy referovali o prvním jednání bruselské Platformy k medu, které se zúčastnila kromě jejich institucí i Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Ředitel Odboru společné organizace trhů Státního zemědělského intervenčního fondu Ing. Robert Zavadil hovořil o společné zemědělské politice a intervencích do včelařství. Zmínil implementaci Portálu včelaře ze strany Českého svazu včelařů, do něhož se zaregistrovalo cca 24 500 včelařů, a jehož prostřednictvím byla od více než 68 % uživatelů Portálu přijata elektronická žádost o dotaci 1.D. Její alokace činila v roce 2024 37 milionů korun.
Diskuse k analýzám medu
Přítomní odborníci probírali další možné metody identifikace falešného medu, jako je ověřování na invertázu, diastázu a glukózooxidázu při enzymatickém vyšetření medu. RNDr. Tomáš Erban, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze upozornil na to, že rozbory medu, při nichž se med nejdříve zahřeje, mohou vést ke zničení invertázy medu, jejíž výše je důležitým markerem kvality medu.
Zazněl rovněž požadavek, aby Evropská komise podpořila vznik centrální referenční laboratoře s databází vzorků pravých medů. Zájem o spolupráci v této oblasti vyjádřil Výzkumný ústav včelařský, s. r. o., v Dole, který by mohl zastřešovat Českou republiku.
Bakteriální infekce
Závěrem zazněla zpráva o aktuální existenci 85 ohnisek moru včelího plodu. První tři místa zaujímají Moravskoslezský kraj (41), Olomoucký kraj (17) a okolí Pardubic s Hradcem Králové (11). Podle veterinářů nedochází k masivnímu nárustu ani moru ani hniloby včelího plodu. Ta se aktuálně projevila ve 46 lokalitách ve čtyřech krajích: Moravskoslezský (20), Královehradecký (14), Liberecký (10), Olomoucký (5).
Zdroj: https://www.akcr.cz/txt/z-jednani-ke-vcelam-a-medu