Třicetistránkové brožury jsou bohatě vybaveny dokumentárními fotografiemi, grafy, tabulkami a zevrubnou bibliografií. Všechny naleznete na https://agronavigator.cz.
Varroóza v komplexních souvislostech – Metodika klíckového experimentu pro hodnocení vlivu Varroa destructor na včely se zahrnutím interakce s polutanty/pesticidy
Metodika vychází ze současné situace, kdy je včela medonosná ohrožena nejen samotným roztočem, ale také jím přenášenými virózami v čele s virem deformovaných křídel (DWV). Právě virové infekce nakonec způsobují výrazná slábnutí včelstev a jejich úhyny. Pokročilé stadium varroózy se projevuje komplexem znaků, které se v literatuře označuje jako „syndrom parazitického roztoče“ (PMS). Některé látky v prostředí, včetně pesticidů mohou navíc ovlivňovat interakce mezi roztočem a viry a umocňovat jejich škodlivé působení.
Předložená práce autora Tomáše Erbana se zaměřuje na experiment, při němž se získávají vzorky pro hodnocení vlivu parazitace Varroa destructor na včely. Metodika umožňuje do experimentálního hodnocení zahrnout látky, jako jsou pesticidy, které mohou potenciálně zesilovat negativní dopady parazitace včel roztočem.
Přínos metodiky je v identifikaci nových rizik, která potencionálně přispívají ke ztrátám včelstev. Právě pochopení rizik varroózy v komplexních souvislostech je nutností pro zmírnění škod na včelstvech. Předpokládané přínosy jsou také v identifikaci a snižování rizik při znečištění prostředí, která ohrožují včely a dále pro hodnocení vlivu polutantů/pesticidů na životní prostředí.
ISBN 978-80-7427-434-3
Metodika pro hodnocení rizik pesticidů na včelstvo v realistických expozicích
Metodika je výsledkem práce vědeckého týmu vedeného Tomášem Erbanem, jehož dalšími členy byli Martin Markovič a Bruno Sopko.
Text se zabývá potřebou zohlednit při hodnocení rizik pesticidů na včely a další necílové organismy realistické expozice, a to v souladu s nejnovějšími trendy v tomto posuzování. U včely medonosné je nutné vzít v úvahu vysoce eusociální fungování včelstva a skutečnost, že klíčovou úlohu hraje matka. Pokud ji negativně ohrozí pesticidy, znamená to značný problém. Jestliže včelstvo v průběhu vývoje ohrožují zmíněné pesticidy, nastává nebezpečí, že nově se líhnoucí včely mohou mít nejen kratší život, ale navíc budou plnit špatně svou roli ve včelstvu.
Metodika se proto zaměřuje na realistickou expozici pesticidů pro včelstvo, zohledňuje v něm expozici matek a dělnic v průběhu vývoje. Podle metodického postupu mohou být hodnoceny jednotlivé pesticidy i jejich koktejly. Na příkladu autoři ukazují nežádoucí potenciál acetamipridu na dělnice a matky.
ISBN 978-80-7427-435-0
Metodika pro hodnocení interakce mezi střevními parazity včely medonosné a pesticidy
Tým ve složení Tomáš Erban (vedoucí), Jitka Chalupníková, Martin Markovič, Bruno Sopko hodnotí interakce mezi střevním patogenem a pesticidy u včely medonosné. V modelovém provedení využili autoři pro stanovení metodického postupu poměrně nedávno objevený včelí patogen Lotmaria passim.
Práce reaguje na potřebu komplexního posouzení použitých pesticidů na necílové organismy. Její možné uplatnění je na evropské úrovni skrze Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropskou agenturu pro životní prostředí (EEA). Na úrovni České republiky pak skrze jednotlivá ministerstva a kompetentní orgány státní správy, zejména ministerstev zemědělství a životního prostředí, která problematiku rizika pesticidů v souvislosti s opylovateli řeší. Může tak pomoci zajistit udržitelné opylení různých rostlin a vztahuje se k Úmluvě o biologické rozmanitosti. Ta patří k nejvýznamnějším mezinárodním mnohostranným úmluvám v oblasti životního prostředí. Metodika je také v souladu s Novou dohodou pro opylovatele, která se zabývá úbytkem opylovatelů a opatřeními pro zlepšení jejich ochrany.
ISBN 978-80-7427-432-9