Nejde totiž jen o 63 stran základu publikace, ale také o přílohy v podobě dvou vystřihovánek včely a motýla, pexesa, not a z webu stažitelných pracovních listů v pdf pro mateřské a základní školy. Přímo v encyklopedii jsou otevírací a prosvětlovací okénka, rozkládací obrázky, noty s původními písničkami, QR kódy s dalšími odkazy.
Obsahovým jádrem je vysvětlení, jak dochází k opylování jako nutné podmínky pro vývoj a zrání plodů. Na stránkách knihy proto žijí nejen včely medonosné, ale také samotářky, čmeláci, brouci, motýli, mouchy a další hmyz. Medonosky však hrají prim. Je tu proto hodně nejen o jejich opylovací službě, ale také o anatomii včelího těla, zákonitostech života včelstva v úlu, o medu a o mnohém jiném.
Samotný text zpracovaly Markéta Vítková a Andrea Chalupníková, která má jako vedoucí včelařského kroužku zkušenosti s tím, co děti na včelách baví. Obrázky doplnila kromě prvně jmenované autorky také Zora Sokolová. Písničky složili a nazpívali Alena Kubínová, Vojtěch Esterle a Ivo Cicvárek. Neobvyklou „učebnici“ v neobvyklém čtvercovém formátu 21 x 21 cm vydal Spolek pro Sedlčansko a Královéhradecko, z. s. Kniha vznikla v rámci projektu Včely do Brna.
ISBN 978-80-908260-5-2