IMYB 2024 v Dubaji byl fantastický

Naďa Pízová

2/2025, strana 38

Mezinárodní centrum pro mladé včelaře ICYB – International Centre for Young Beekeepers, z. s., jako koordinátor a Včelařská nadace BF – Beekeepers Foundation jako organizátor uspořádaly v Dubaji ve Spojených arabských emirátech od 18. 12. do 22. 12. 2024 již 13. mezinárodní setkání mladých včelařů IMYB – International Meeting of Young Beekeepers.

Setkání se zúčastnili mladí včelaři ze 20 zemí. Nově z Číny, Jihoafrické republiky, Turecka, Ománu a Bulharska. Všichni byli překvapeni vysokou úrovní akce a těší se na příští ročníky.

 

Slavnostní zahájení

Úvodní ceremoniál v areálu The Park Hyatt Dubai Creek Club (obr. 1) byl velkolepý. Vedle organizátorů vystoupili představitelé tamního ministerstva pro klimatické změny a životního prostředí, Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) a Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF). Zahájení se zúčastnili také zástupci velvyslanectví některých účastnických zemí či výzkumných ústavů (obr. 2). Během zahájení byla předvedena ukázka národních tanců (obr. 3). Celé akce byl přítomen zástupce české ambasády v Abú Dhabí Lukáš Zamrzla, zemědělský diplomat Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC).

Setkání probíhalo poprvé pouze v angličtině. Protože její znalost byla základním předpokladem účasti, odpadla jazyková bariéra a všichni mohli mezi sebou navazovat přátelství, povídat si a vyměňovat si zkušenosti. Soutěžící byli nejen kvalitními včelaři, ale znali výborně jak anglický jazyk, tak anglickou včelařskou terminologii.

 

Česká účast

V areálu The Park Hyatt Dubai Creek Club se konala celá teoretická a praktická část soutěže a konference dospělých. Náš tým tvořil Marek Matulík s Pavlínou Všetečkovou jako doprovod a Jan Kopáček, Adam Šimoník a Lukáš Loukota jako soutěžící (obr. 4).

„IMYB byla pro mě velmi zajímavá a pozitivní zkušenost mimo Evropu. Potkal jsem hromadu zajímavých lidí odlišných kultur a pestrý program udělal výborný dojem nejen na nás, ale na všechny, i ty, co jen sledovali soutěž přes sociální sítě. Bylo mi ctí se tohoto setkání účastnit a doufám, že budu moci v budoucnu na IMYB jezdit jako facilitátor,“ řekl Jan Kopáček. Adam Šimoník dodal: „Celý IMYB v Dubaji se nesl ve skvělém duchu a v krásném prostředí. Všechen doprovodný program byl naprosto unikátní, neboť se odehrával v odlišné zemi než ostatní setkání mladých včelařů. S klidným svědomím mohu říci, že se mi téměř všechno líbilo a našla se pouze malá chybička v uskutečnění testové části soutěže.“ Své dojmy prozradil také třetí soutěžící, Lukáš Loukota: „Tento IMYB byl již můj třetí a byl lepší než všechny předchozí. Vše bylo skvěle zorganizované až na pár technických potíží s testem, který probíhal pouze elektronicky, ty však dobře připravení facilitátoři brzy vyřešili. Všichni si užili zejména soutěž mixovaných týmů, při které jsme měli šanci se více sblížit a navzájem si pomoci se soutěžícími z ostatních států.“

 

Včelaření v pouštních zemích a příběh medu

Výjimečnost letošního IMYB spočívala mimo jiné v tom, že byl zaměřen na včelaření v pouštních zemích se suchým klimatem a nedostatečnými sezónními dešťovými srážkami. Je to zcela jiný způsob včelařství oproti Evropě, pro nás neznámý. Kvůli globálnímu oteplování a změnám klimatu je však potřebné, abychom se s ním seznámili.

Základní problémy včelaření ve Spojených arabských emirátech jsou:

·       Včela medonosná Apis mellifera není schopna při současném způsobu včelaření přežít letní období.

·       Přežívá pouze včela květná Apis florea ve skalních dutinách.

·       Klima: extrémně horké léto (+50 ºC), teplá zima (maximálně 25–30 ºC, minimálně 10–16 ºC), málo srážek (průměrný déšť 10–20 mm).

·       Nedostatek zdrojů včelí snůšky a vody.

·       Import včelích nemocí.

·       Každoroční šestitýdenní výskyt včelojedů během jejich tahu na konci léta.

Soutěžící měli navrhnout opatření ke zlepšení podmínek pro včelaření v těchto pouštních oblastech. S danou problematikou se proto museli předem seznámit opravdu do hloubky, aby poté mohli navrhnout vhodná opatření. Ta byla od všech týmů velmi zajímavá, sofistikovaná a využitelná v praxi.

Dalším úkolem bylo připravit si příběh o medu, který soutěžící do Dubaje přivezli. Sdělovali, odkud med pochází, kde se úly nacházejí, kdo se o ně stará, o jaký typ medu se jedná, jaké včely ho produkují.

 

Výsledky soutěže

Na základě hodnocení uvedených dvou prací stanovila porota pořadí jednotlivých zemí. Zvítězil tým z Malty. Na druhém místě se umístil tým z Německa a na třetím tým ze Spojených arabských emirátů. Česká republika obsadila sedmé místo.

V soutěži jednotlivců se stal nejlepším mladým včelařem na světě Jan Kopáček z Včelařského kroužku mládeže Apis Bruntál. Na druhém místě se mezi jednotlivci umístil Adam Šimoník z Včelařského kroužku mládeže Mladí včelaři Luhačovice společně se zástupkyní Kanady. Adam byl i členem vítězného mezinárodního týmu, takže si ze soutěže odnesl nejen stříbrnou, ale i zlatou medaili. Lukáš Loukota se umístil v jednotlivcích i v mezinárodních smíšených týmech na nádherném čtvrtém místě.

Prezidentka Beekeepers Foundation Zahira Nedjraoui (obr. 6), která měla největší zásluhu na konání této velkolepé akce, ocenila vysokou úroveň českého včelařského vzdělávání.

 

Úloha facilitátorů

Mezinárodní centrum pro mladé včelaře, z. s., (ICYB) se sídlem v Praze zajistilo pro organizátory IMYB v Dubaji deset skvělých facilitátorů z různých zemí, kteří pomáhali s celou organizací IMYB (obr. 6). Jako bývalí soutěžící s mnoha zkušenostmi z předcházejících ročníků IMYB byli novým organizátorům velmi nápomocni.

Z České republiky se IMYB jako facilitátor zúčastnil Jakub Heicl, 21letý včelař ze Stříbra a vysokoškolský student fyziky. Rozhovor s Jakubem Heiclem přinášíme níže.

Dospělí účastníci seznamovali kolegy se systémem vzdělávání mladých včelařů ve svých zemích. Kromě toho mohli vyslechnout zajímavou přednášku o apiterapii, kterou připravil doc. Ali Timucin Atayoglu – prezident Mezinárodní apiterapeutické federace. Dále přednášku o včelaření v pouštních podmínkách, kterou připravili celosvětově významní odborníci Dr. Saad Hamdy Masry (Abu Dhabi Agriculture & Food Safety Authority) a Dr. James Arruda Salome (Fujairah Research Center) ze Spojených arabských emirátů.

 

Společenský program

Krásné ubytování a úžasné stravování organizátoři zajistili v univerzitním kampusu, kde se také konala každý večer, tak jako vždy během setkání IMYB, prezentace účastnických států. Tým z každé země představil ostatním účastníkům svou kulturu: hudbu, tanec, kroje, humor, takže jsme například viděli krásné bulharské kroje z Bulharska či jihoafrický tanec. Došlo i na výměnu symbolických dárečků pro radost a na památku. Nejlepší kulturní prezentaci měl slovenský tým pod vedením Ladislava Pongracze a Evy Kováčové.

Účastníci setkání také navštívili nejznámější místa Dubaje: nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa muzeum budoucnosti, Dubai Frame, největší nákupní centrum Dubai Mall, trhy s kořením a zlatem. 

Setkání končilo ceremoniálem se závěrečným vyhodnocením v pouštní přírodní rezervaci. Bylo tu možné seznámit se se sokolnictvím, projet se na velbloudu nebo si užít dobrodružnou jízdu po dunách. Nádherné byly vlající vlajky všech zemí na vrcholu duny při západu slunce (obr. 7).

 

Příští ročník setkání

Zástupci pražského ICYB – mezinárodní koordinátoři setkání IMYB – předali jako poděkování za vynikající uspořádání celé akce dubajským organizátorům krásný pohár. Poté pověřili zorganizováním dalšího ročníku IMYB v roce 2026 Severní Irsko. Vzhledem k obrovskému celosvětovému zájmu se na něj již nyní zahajují přípravy. Uskuteční se v Belfastu za účasti zhruba 40 zemí. 

 

S facilitátorem Jakubem Heiclem nejen o IMYB

 

Jakube, prozraď nám, jak jsi se dostal ke včelaření.

Moje včelařská cesta započala asi ve třetí třídě na základní škole, kdy jsem začal chodit do včelařského kroužku. Vedoucí Oldřich Koubek ve mně dokázal probudit zájem o včely. Velmi jsem si je oblíbil a každé Vánoce jsem si místo ostatních dárků přál pod stromeček úly.

Takže nikdo z tvé rodiny do té doby nevčelařil…

Ne, aktivním včelařem nikdo nebyl.

Byla nakonec tvá vánoční přání vyslyšena?

Ano. Rodičům se sice nejdříve můj nápad moc nezamlouval, ale když mi bylo dvanáct, doopravdy jsem dva včelí úly dostal, a jakmile začala sezóna, mohl jsem se stát plnohodnotným včelařem. Ze dvou úlů se rychle staly tři, poté šest a počty včelstev dále vzrůstaly. Včelaření se stalo mým primárním koníčkem, a tak to pokračuje dodnes.

Později jsem začal mít úspěchy v soutěži Zlatá včela a probojoval jsem se až do celostátního kola. Zlatá včela je určena dětem do deváté třídy základní školy a soutěží se při ní v nejrůznějších kategoriích od botaniky, anatomie včely až po ochutnávku a rozpoznávání medů.

Co pro tebe soutěžení znamenalo?

Tehdy pro mě byla nejdůležitější ta soutěžní část. Vzhledem ke své povaze jsem vždy chtěl být nejlepší, ale teď zpětně oceňuji veškerá tehdy získaná přátelství a kontakty. Mnohá pokračují dosud a formovala mě během dospívání.

Býval jsi v soutěžích tedy úspěšný.

Ano, třikrát jsem se kvalifikoval na Mezinárodní setkání mladých včelařů IMYB. Kvůli nemoci jsem se však zúčastnil pouze dvou, v Anglii a ve Francii v letech 2017 a 2018. Během nich jsem si začal uvědomovat, jak úžasné prostředí včelařina nabízí a kam až se díky ní mohu dostat. Soutěže mi přinesly jedny z nejlepších zážitků a rád na ně vzpomínám.

Soutěžením však tvoje cesta neskončila.

Po konci soutěžení jsem chtěl zůstat součástí komunity, proto jsem ve svém rodném městě převzal včelařský kroužek mládeže a začal jsem na soutěže sám připravovat jeho členy. Objevil jsem, jak náročná ve výsledku tato práce může být, ale velmi se mi zalíbila. Na krajských soutěžích jsem začal figurovat jako komisař nejrůznějších disciplín a v celostátním kole jako instruktor. Myslím, že tyto pozice mám ještě raději než samotné soutěžení.

Pokračoval jsi nadále i v rámci IMYB?

Na IMYB jsem dostal výjimečnou možnost podívat se v roce 2023 v roli facilitátora, kdy jsem měl společně s ostatními na starosti hladký průběh celého setkání ve Slovinsku. Letošní IMYB proběhl až ve vzdálené Dubaji a takovou příležitost jsem si rozhodně nemohl nechat ujít. Pozice facilitátora mezinárodní soutěže je náročná, ale pro mě osobně ta nejzajímavější.

Být facilitátorem znamená stát se prostředním článkem mezi organizátory a účastníky. Jakožto tým se staráme o širokou škálu věcí, od doprovodu jednotlivých týmů na stanoviště a komunikaci po zachraňování časových skluzů v harmonogramu. Být facilitátorem však také zahrnuje vytvářet příjemnou atmosféru mezi soutěžícími, podporovat spolupráci a tím pomáhat formovat nová přátelství. Pro facilitátory je důležité, aby si účastníci co nejvíce celou akci užili.

Co tě na soutěžních akcích nyní nejvíc baví?

Jak jsem se již zmínil, jako pro soutěžícího byla pro mě velmi důležitá samotná soutěž, avšak ta je nyní pouze malou součástí celé té aktivity. Jako facilitátor soutěž přímo nevnímám, avšak užívám si možnost poznávat nové lidi a jejich kulturu bez stresu ze samotného klání. Každý IMYB je něčím speciální a vždy si z něj odnáším nové zážitky a zkušenosti.

Manželé RNDr. Naďa Pízová a RNDr. Jiří Píza jsou členy spolku Mezinárodní centrum pro mladé včelaře (ICYB – International Centre for Young Beekeepers) se sídlem v Praze. Tento spolek je mezinárodním koordinátorem Mezinárodního setkání mladých včelařů (IMYB – International Meeting of Young Beekeepers). www.imyb.cz, www.icyb.cz

 

Obr. 1: IMYB 2024 se konal v přepychovém golfovém areálu supermoderní Dubaje.

Obr. 2: Na pódiu se během slavnostního zahájení vystřídali vedle organizátorů představitelé politického a vědeckého života hostitelské země.

Obr. 3: Ukázka národního tance Spojených arabských emirátů.

Obr. 4: Z České republiky přijeli do Spojených arabských emirátů (zleva) Marek Matulík a Pavlína Všetečková (doprovod); soutěžící: Adam Šimoník, Lukáš Loukota, Jan Kopáček; manželé Naďa a Jiří Pízovi za ICYB.

Obr. 5: Ukázka medailí z IMYB v Dubaji.

Obr. 6: Tým facilitátorů. 1. zleva Jakub Heicl z České republiky, uprostřed prezidentka Beekeepers Foundation Zahira Nedjraoui.

Obr. 7: Závěrečný ceremoniál se uskutečnil na poušti. Vlajky zúčastněných zemí tvořily při západu slunce jedinečnou kulisu.

Obr. 8: Jakub Heicl (uprostřed) s manželi Pízovými na IMYB 2024 v Dubaji.