Mezinárodní hodnocení medu ve Slovinsku

Evžen Báchor

2/2025, strana 41

Slovinský svaz včelařů každoročně na podzim organizuje mezinárodní oceňování medů podle smyslových chemických a senzorických kritérií. Letos se akce účastnili včelaři ze sedmi evropských zemí, mezi nimiž byli dva Češi.

Úvodem je třeba zdůraznit, že se nejedná o soutěž, ale o komisionální hodnocení medu. Členy šestičlenné komise jsou vysokoškolští odborníci v oboru biologie a senzoriky medu. Testování medů je třístupňové a celý proces se řídí platným nařízením Slovinského svazu včelařů. Umístění mezi oceněnými medy je prestižní a významně zdvihá kredit producenta medu. Protože je škoda, že možnost získat cenný certifikát zatím využívá jen málo našich včelařů, přibližujeme pravidla hodnocení, aby k zaslání vzorků do Slovinska sebralo odvahu více Čechů.

 

Podmínky oceňování

Senzorické hodnocení se provádí v kategoriích medů, které jsou popsané a charakteristické pro danou zemi. Kontrolní vzorky pro porovnání dodává lublaňská Biotechnologická fakulta.

Hodnocení začíná zjišťováním obsahu vody (13,0–18,6 %) a elektrické vodivosti. Vzorky nesplňující tyto základní parametry jsou vyřazeny. Samostatně se posuzuje vzhled, chuť, vůně a správné druhové zařazení každého vzorku. Komisaři používají škálu 0,5 bodu.

  • Hodnocení vzhledu se dělí na: Hodnocení čistoty (1–3 body), hodnocení barvy (1–4 body), hodnocení čistoty/jasu (1–3 body), přičemž minimální součet bodů v celkovém hodnocení vzhledu jsou 3 body, maximum je 10 bodů.
  • Hodnocení vůně (1–5 bodů).
  • Hodnocení chuti (1–5 bodů).
  • Hodnocení aromatu se dělí na: Hodnocení druhových charakteristik (1–6 bodů), hodnocení perzistence aromatu (1–4 body). Minimální součet bodů v celkovém hodnocení aromatu jsou 2 body, maximální 10 bodů.

Na základě udělených bodů získává vzorek jedno ze tří ocenění: zlaté (29 bodů a více), stříbrné (27–28,9 bodu), bronzové (25–26,9 bodu). Čestné uznání dostává vzorek, který dosáhl méně než 25 bodů. Medy pod 20 bodů nejsou oceněny.

 

Uchopit příležitost

Nechat si ocenit med a prověřit jeho kvalitu je příležitost i pro české včelaře. Poplatek za každý zaslaný vzorek je 20 € a poštovné. Do posledního ročníku soutěže v roce 2024 poslali včelaři z Pardubic dva druhy medu. Jednodruhový lipový získal stříbrné ocenění s 27 body a med květový čestné uznání s 23,17 bodu.

Dobré umístění v této mezinárodní akci potvrdilo, že v Čechách máme kvalitní medy a zúčastnění včelaři ho považují za velice motivační. Pro zajímavost uvádím, že medy, které získaly vysoké ocenění, se ve Slovinsku prodávají za 15 €/kg (cca 375 Kč/kg).

Hodnoticí komise Slovinského svazu včelařů při práci.

Stříbrné ocenění za pardubický lipový med.

Čestné uznání putovalo do Pardubic za květový med.