Sdružili se v něm odborníci ze tří výzkumných ústavů a svou činnost zahájilo 1. ledna 2025.
Vznik nového národního výzkumného centra naplňuje programové prohlášení vlády České republiky a návrhy Národní ekonomické rady vlády pro dosažení vyššího dlouhodobě udržitelného ekonomického růstu. Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i., vzniklo sloučením Výzkumného ústavu zemědělské techniky, v. v. i., Výzkumného ústavu potravinářského Praha, v. v. i., a Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Vědecké projekty budou pokračovat, integrace znamená úsporu pro státní rozpočet v řádu milionů korun ročně.
„Tento krok neohrozí žádný z probíhajících výzkumů, řízení však bude racionálnější. Tři dosud samostatné výzkumné ústavy se slučují v jeden,“ upozornil ministr zemědělství Marek Výborný. „Pro výzkumné týmy z menších ústavů bude nyní snazší zapojovat se do mezinárodních projektů a dosáhnout na evropskou dotační podporu, protože je podpoří silnější výzkumná infrastruktura. Propojení odborníků z dosavadních institucí a sdílení poznatků a zkušeností napomůže vyšší efektivitě výzkumných aktivit a přenosu výsledků do praxe,“ dodal. Ministerstvo zemědělství předpokládá, že sloučení tří institucí do jedné přinese také úspory při nákupu materiálu, služeb i provozních a režijních nákladů.
Na dotaz Moderního včelaře, zda se při tomto slučování nezapomnělo na solidní státní výzkum v oboru včelařství, odpověděl ředitel nového centra Mikuláš Madaras v tom smyslu, že již v bývalém Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i., se sídlem v Praze-Ruzyni pracoval na včelařské problematice vědecký tým kolem Tomáše Erbana, která bude ve své práci pokračovat. Na olomoucké pobočce téhož ústavu se věnovala a nadále věnuje opylovatelům Kateřina Smékalová. (Oba jmenovaní vědci pravidelně publikují dosažené výsledky v Moderním včelaři.) Ministr zemědělství Marek Výborný zdůraznil další výzvy pro včelařství, zvláště v oblasti kvality medu a jeho falšování.