V roce 2024 bylo v ČR vyhlášeno 96 ohnisek moru včelího plodu. V roce 2023 to bylo 93, takže v porovnání s předcházejícími lety je patrný mírný nárůst výskytu. Nejvíce ohnisek (56) bylo v Moravskoslezském kraji. Viz mapa 1.
Od roku 2019 je prokazován v České republice výskyt hniloby včelího plodu. Vloni bylo evidováno 48 ohnisek hniloby včelího plodu. V roce 2023 to bylo 22 ohnisek. Výrazný růst hniloby včelího plodu nastal především v Moravskoslezském (22 ohnisek), Královéhradeckém (19) a Libereckém kraji (5). Viz mapa 2.
Včelaři mohou sledovat aktuální mapy výskytu nákaz včelího plodu, tj. ohnisek a pásem, na stránkách Státní veterinární správy
www.svscr.cz/mapove-vystupy-ohnisek-nebezpecnych-nakaz-a-ochrannych-pasem/
nebo přes uvedený QR kód.
Vyjádření k vyšetření zimní měli
MVDr. Tomáš Jarosil, ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Státní veterinární správy se vyjádřil k avizovanému zrušení plošného zimního vyšetření zimní měli na varroózu: „Státní veterinární správa je toho názoru, že nákaza včel varroóza je rozšířená plošně po celém území České republiky a situace se dlouhodobě nijak nemění i přes prováděný monitoring a nařízené ošetření. Podle vědeckých studií, které si Státní veterinární správa nechala vypracovat, není vyšetření zimní měli vypovídající v tom smyslu, kam by měla být směrována léčba včelstev. Výsledek vyšetření také nic nevypovídá o tom, jak se nákaza bude chovat v dalším roce, proto by varroóza měla být na zodpovědnosti samotných včelařů.“
Na základě jednání v minulém roce byla zatím povinnost odevzdávat zimní měl prodloužena o rok s tím, že v průběhu roku 2025 je v plánu další jednání veterinářů, Ministerstva zemědělství, zástupců včelařů a vědecké komunity. Předpokládá se, že vyšetření zimní měli bude nahrazeno smysluplnějším vyšetřením.