Drsný svět královny sršně asijské při vzniku primárního hnízda

Helena Proková

3/2025, strana 28

Sršeň asijská (Vespa velutina nigrithorax), invazní druh v mnoha částech světa, je známá svým dravým chováním a adaptabilitou vůči novým podmínkám, stejně jako schopností rychle se rozmnožovat. Jedním z nejzajímavějších aspektů její biologie je fenomenální architektura, struktura a konstrukce hnízda sloužící jako výchozí bod životního cyklu sršní kolonie.

Co je primární hnízdo

Primární hnízdo je počáteční hnízdo postavené oplodněnou královnou po výstupu z hibernace na začátku jara. Toto hnízdo je obvykle malé a slouží jako domov pro vyvíjející se kolonii. Královna, která v této pro ni kritické fázi života pracuje sama, postaví hnízdo a naklade první vajíčka, z nichž se vyvinou první dělnice. Jakmile tyto dělnice dospějí, převezmou rozšiřování a údržbu hnízda.

 

Stavba a vzhled

Primární hnízdo (obr. 1) sršně asijské Vespa velutina nigrithorax je:

  • Malé a kompaktní. Obvykle je velké jako mandarinka nebo o něco větší jako golfový míček.
  • Hnědavé barvy: Vyrobeno je z rozžvýkaných dřevěných vláken smíchaných se slinami královny, což mu dodává papírovou strukturu.
  • Kulovitý nebo oválný tvar: Obvykle se skládá z jedné stopky se šestibokými buňkami uzavřenými ochranným trojobalem, jako by byly buňky chráněny deštníkem (obr. 2).
  • Vchod do primárního hnízda se nachází ve spodní části (obr. 3), což královně umožňuje snadný přístup do hnízda a jeho obranu. Tvar hnízda brání, aby z něj unikalo teplo v období proměnlivosti vnější teploty, a udržuje třicetistupňovou teplotu potřebnou k vývoji královnina potomstva.

Umístění primárního hnízda

Primární hnízda královny obvykle staví na místech, aby byla chráněna před predátory a nepříznivým počasím. Mezi běžná místa patří například duté stromy nebo pařezy, prostory pod okapy nebo střechami budov (obr. 4), uvnitř kůlen (obr. 5), garáží (obr. 6) nebo jiných staveb postavených člověkem. Hnízda je možné najít také mezi hustou vegetací, jako jsou živé ploty nebo ostružiny, růže, ale i jiné okrasné keře. Výběr místa je strategický a zajišťuje blízkost zdrojů, jako je nektar, voda a dřevní vlákna pro stavbu hnízda.

Primární hnízdo hraje klíčovou roli v raných fázích vzniku kolonie. Jakmile se objeví první generace dělnic, nastane teplé a suché jaro, růst kolonie se výrazně zrychlí. Dělnice převezmou úkoly spojené s hledáním potravy, rozšiřováním a obranou hnízda a královna se soustředí výhradně na rozmnožování.

V případě, že kolonii neruší jiní živočichové ani lidé, žije a roste do velikých rozměrů. Na podzim dorůstá v průměru 80 cm na délku, kde uvnitř žije najednou 2 000 i více jedinců sršně asijské. Hmotnost takového hnízda může dosáhnout až úctyhodných 12 kilogramů (obr. 7 a, b).

 

Znalost vývoje primárního hnízda je zásadní pro kontrolu šíření sršně asijské

Včasné odhalení a odstranění primárních hnízd může významně omezit vznik větších kolonií a šíření sršně asijské do stále nových oblastí. Mezi znameními, která je třeba sledovat, patří:

ü  Zvýšená aktivita osamělé sršně v určité oblasti.

ü  Malá hnízda na chráněných místech během jara.

ü  Snahy o zvládnutí populací sršně asijské často zahrnují osvětové kampaně, systematický monitoring včetně instalování selektivních pastí v nově osídlených místech (například Plzeňsko, okolí slovenské obce Palárikovo), ale i v účinném zavedení managementu tohoto invazního druhu. Primární hnízdo je sice ve srovnání se sekundárním hnízdem velmi nenápadné, ale jeho včasná identifikace a zneškodnění pomohou zmírnit ekologické a ekonomické dopady invaze sršně asijské a ochránit obyvatele před potenciálním bodnutím, které je bolestivé a značně nepříjemné.

Závěr

Primární hnízdo představuje kritickou fázi životního cyklu sršně asijské. Studiem jeho struktury, umístění a úlohy ve vývoji kolonie lépe pochopíme šíření tohoto druhu invazního druhu a zpomalíme jeho rychlé šíření. Včasný zásah spolu s informovaností široké i odborné veřejnosti je klíčem k ochraně původních ekosystémů a opylovatelů před hrozbou, kterou sršeň asijská v Evropě představuje.

Zájemcům o biologii sršně asijské doporučujeme ke zhlédnutí video o vzniku primárního hnízda: https://www.youtube.com/watch?v=Ly0WkXsXPNo.

Schopnost královen Vespa velutina nigrithorax najít chráněná místa k přezimování a přizpůsobit se různým prostředím přispívá k úspěchu tohoto hmyzu jako invazního druhu v Evropě. Královny prokázaly vysokou reprodukční schopnost, která umožňuje rychlý růst populace. Jako vrcholový hmyzí predátor zajišťuje královna své kolonii nadvládu nad místními zdroji, zejména nad populací včel medonosných.

Obr. 1: Porovnání velikosti primárního hnízda vůči svítidlu. Foto Etienne Roumaihlac

Obr. 2: Na řezu primárním hnízdem je patrný obvyklý počet šestibokých buněk. Foto Etienne Roumaihlac

Obr. 3: Vchod do primárního hnízda je v jeho spodní části. Foto Etienne Roumaihlac

Obr. 4: Tři primární hnízda pod střechou budovy. Foto Etienne Roumaihlac

Obr. 5: Primární hnízdo v kůlně. Foto Etienne Roumaihlac

Obr. 6: Primární hnízdo v garáži. Foto Etienne Roumaihlac

Obr. 7 a: Etienne Roumaihlac u sekundárního hnízda sršně asijské.

Obr. 7 b: Etienne Roumaihlac váží po neutralizaci sekundární hnízdo sršně asijské.