Ve svém zorném poli však mají ještě další dva druhy sršní, jejichž průnik do zdejší přírody a okolí včelnic není žádoucí. Jde o sršeň orientální Vespa orientalis, která se v jižnějších částech Evropy již objevuje, a o sršeň mandarínskou Vespa mandarinia.
Ta se v roce 2019 dostala ze své asijské domoviny do Severní Ameriky, kde začala nekompromisně napadat včelstva. Představuje největší sršní druh. Dělnice měří 3 cm a více, královny mají přes 5,5 cm s rozpětím křídel k 8 cm. Jejich mohutnosti odpovídá půlcentimetrové žihadlo, plné účinného jedu, který mívá na svědomí i lidské životy. Včelí úl dokáže atak sršní mandarínských vyplenit za 30 sekund. Američané proto napnuli všechny síly, aby se nezvaných návštěvníků zbavili.
Jak nedávno hlásili američtí vědci s federálními úřady, podařilo se jim to a tři roky už sršeň mandarínskou tu nikdo nepozoroval. Vládu to stálo nemálo peněz a zásadní roli také sehrála dobře vyškolená veřejnost. O této úspěšné likvidaci se v Americe hovoří jako o monumentálním úspěchu.
Jistě by stálo za, aby se naše odpovědné instituce s americkým přístupem seznámily a nechaly se jím inspirovat při tvorbě metodiky, jak zamezit šíření sršně asijské.
Zdroj: https://www.nationalgeographic.com/animals/article/murder-hornets-wiped-out-north-america