Díky dlouhodobé práci v rámci projektu dnes v Praze najdeme 40 květnatých ploch o celkové rozloze 770 m² (obr. 1). Tyto malé oázy, umístěné ve školách, školkách a na veřejných prostranstvích, poskytují hmyzu nezbytné útočiště a zdroje potravy. Dnes už se iniciativa zaměřuje spíše na osvětu a vzdělávání. Během své existence realizovala desítky workshopů, exkurzí a přednášek, které stovkám lidí přiblížily význam ochrany volně žijících opylovatelů.
Poslední vývoj projektu
V roce 2024 projekt Praha kvete pokračoval v podpoře biodiverzity a vzdělávání veřejnosti.
Při devíti workshopech si děti i dospělí vyzkoušeli výrobu hmyzích domků z přírodních materiálů (obr. 2). Tyto domky, které děti následně instalovaly ve školních zahradách nebo na veřejných místech, nejsou jen útočištěm pro samotářské včely a další opylovatele, ale slouží také jako praktický vzdělávací nástroj (obr. 3).
Jednou z aktivit týmu byla terénní exkurze po okolí Černého Mostu. Účastníci se dozvěděli, jak můžeme v městském prostředí pomáhat opylovatelům.
Nechyběla ani účast na tradiční akci Jedu v medu, pořádané Národním zemědělským muzeem v Praze. Návštěvníci si prohlédli pod elektronickou lupou samotářské včely, dozvěděli se více o jejich způsobu života a ochraně a zapojili se do interaktivních her.
Monitoring opylovatelů
Vloni se projekt zaměřil rovněž na monitoring opylovatelů. Dobrovolníci dostali k dispozici jednoduchý manuál s návodem, jak sledovat výskyt hmyzu v definovaném čtverci o velikosti 0,5 × 0,5 m (obr. 4). Děti dostaly záznamový arch ke snadnému zápisu pozorovaných skupin opylovatelů (obr. 5). K zápisu získaných dat sloužila aplikace iNaturalist shromažďující informace o různých druzích opylovatelů a jejich lokalitách (obr. 6). iNaturalist je společná iniciativa Kalifornské akademie věd a National Geographic Society, do které se zapojilo 400 000 vědců z celého světa.
Zapojení veřejnosti do pravidelného monitoringu zůstává stále trvající výzvou. Proto jsme zahájili vývoj zařízení pro automatizovaný monitoring hmyzu s názvem Insect Detect. Tento prototyp, který využívá moderní technologie a umělou inteligenci, představuje cenově dostupné řešení pro základní sledování biodiverzity hmyzu a přiblížení problematiky veřejnosti. Testování zařízení na vybraných lokalitách plánujeme na letošek.
Během jara a léta 2025 chceme znovu zapojit veřejnost do sledování našich nektarodárných ploch (obr. 7). Její účast je klíčová, protože každý záznam v aplikaci iNaturalist pomáhá lépe porozumět biodiverzitě v městském prostředí.
Díky veřejnosti máme nyní zaznamenáno 131 pozorování a identifikovaných 91 hmyzích druhů. Převažují mezi nimi běžné druhy, jako je včela medonosná, páteříček obecný, babočka admirál, babočka paví oko, slunéčka sedmitečné, východní a dvaadvacetitečné.
Zapojení co největšího počtu osob však pomůže objevit další, méně časté druhy a zmapovat jejich výskyt. Každé pozorování je cenné. Stačí věnovat deset minut pozorování konkrétní plochy, zaznamenat druhy, které se na ní objeví, a sdílet je prostřednictvím aplikace iNaturalist. Alternativně lze pro školy využít záznamový arch, který je k dispozici na webových stránkách www.prahakvete.com, kde je návod, jak na pozorování.
Naše výzva v rámci projektu Praha kvete směřuje rovněž na čtenáře Moderního včelaře, aby se zapojili, ať už jako jednotlivci, rodiny, nebo školy, a přispěli tak k ochraně a monitoringu opylovatelů v našem hlavním městě.
Poznámka: Aktivity jsou realizovány v rámci projektů: „Biodiverzita věc obecní: aplikace moderních postupů pro podporu biodiverzity ve městech a v jejich okolí“ (TAČR SS07010297) a „Praha kvete – jak chránit biodiverzitu hmyzu?“ (MHMP).