Podle informací z webové platformy o managementu sršní asijských (frelonasiatique.ch) byl 23. 1. 2025 v Ženevě fotograficky zdokumentován prvý výskyt královny sršně asijské. Tento vývoj naznačuje, že klimatické podmínky v regionu zřejmě urychlily probuzení těchto druhů z hibernace.
Význam monitoringu a mezinárodní spolupráce
Včasná identifikace invazních druhů je klíčová pro jejich efektivní sledování a regulaci. V této souvislosti sehrávají významnou pomoc občanské vědecké iniciativy jako například švýcarská platforma Pollenn®, která umožňuje veřejnosti zaznamenávat výskyt invazních druhů a přispívat tak k účinnému managementu. Spolupráce mezi odborníky a občany napříč Evropou je nevyhnutelná, ať už pro sběr údajů, výměnu informací, nebo při koordinaci opatření na kontrolu těchto druhů.
Vzhledem na možné důsledky brzké aktivity invazních blanokřídlých je důležité, aby se odborníci a široká veřejnost zapojili do monitoringu a hlášení jejich výskytu. Pokud se potvrdí trend časnějšího probuzení, může to ovlivnit i ekologickou rovnováhu a zásahy na kontrolu těchto druhů v průběhu roku.
Jaro – klíčové období pro monitoring sršně asijské
Období od března do května představuje důležitou fázi pro vizuální pozorování královen sršně asijské. Právě v tomto období opouští své zimní úkryty a začínají budovat hnízda. Včasná identifikace a eliminace královen je jednou z nejefektivnějších strategií na snížení jejich počtu a omezení jejich negativního vlivu na místní ekosystém.
Proč je důležité konat už na jaře? Pokud se královna sršně odstraní ještě předtím, než založí kolonii, zamezí se vzniku velkého hnízda, které může do léta obsahovat stovky až tisíce jedinců. Taková prevence je mimořádně důležitá pro ochranu včelstev, která patří mezi velmi časté kořisti tohoto invazního druhu.
Kdy a kde lze pozorovat královny sršně asijské
Na jaře se královny sršně asijské probouzí z hibernace s jediným cílem, a to nalézt vhodné místo na založení hnízda. V závislosti na klimatických podmínkách regionu trvá období zimního klidu královny dva až pět měsíců. Během této doby se její metabolismus výrazně zpomalí, čímž šetří energii a zvyšuje své šance na přežití do jarního oteplení. Aktivita královen začíná po teplém období trvajícím přibližně dva až tři týdny, kdy venkovní teplota stabilně přesáhne 12 °C.
Kde královny hibernují
Zatímco sršen obecná často zimuje v přírodě, královny sršně asijské se zdržují především v blízkosti lidských sídel, kde nachází množství chráněných úkrytů a dostupných zdrojů potravy.
Královny zimují například pod kůrou stromů, v půdě, ve skulinách budov, v opuštěných ptačích hnízdech, v dutinách dřevěných konstrukcí, ale i na nečekaných místech, například v cyklistické helmě (obr.1). Tyto úkryty jim umožňují přežít i dlouhé období silných mrazů.
První jarní aktivity královny
Během hibernace královna ztrácí téměř všechny zásoby energie. Prvotním pudem proto je doplnit si zásoby, takže intenzivně vyhledává nektar, mízu stromů a další zdroje cukrů, které jí pomáhají obnovit sílu. V následujících dvou až třech týdnech zkoumá okolí a hledá vhodné místo na založení primárního hnízda.
V této fázi je královna nejaktivnější a nejviditelnější:
- často se objevuje na kvetoucích rostlinách při sběru nektaru, na kmenech dubů a vrb při sání mízy stromu,
- vyhledává chráněná místa na stavbu prvého hnízda,
- označuje zdroje potravy feromony, čímž připravuje teritorium pro budoucí kolonii.
Pozorování francouzských výzkumníků a včelařů naznačují zajímavou interakci mezi královnou sršně asijské a jejího budoucího potomstva. V případě blízkosti včelstev se královna častěji objevuje na včelnici a otírá se hrudí o úly, pravděpodobně na označení revíru. Charakteristikou tohoto druhu je, že sedá na letáče úlů, když je aktivita včel minimální.
Zajímavou pozorovanou skutečností je dlouhotrvající přítomnost feromonů královny i po zániku hnízda. Podle vícerých pozorovaní se nová hnízda mohou objevit v těsné blízkosti těch původních, dokonce i o deset let později od jejich odstranění podle zkušeností odborníka na likvidace hnízd Etiennea Roumailhaca (obr. 2).
Neúnavná stavitelka hnízda
Po výběru vhodného místa začíná královna sršně asijské nepřetržitě pracovat na stavbě základů hnízda. Tento proces je náročný, protože královna je v prvních týdnech osamocená. Nejenže buduje hnízdo, ale zároveň se stará o potomstvo, zabezpečuje potravu, regulaci a udržování správné teploty v hnízdě, stejně jako jeho obranu.
Podoba prvního hnízda
Královna nejdříve vytvoří krátkou stopku, k níž připevní malý klobouček přibližně se šesti buňkami. Postupně do nich naklade jedno a více vajíček. V průběhu prvních dvou dní dokončí prvou vrstvu ochranného obalu. Hnízdo má vždy béžovou barvu, otvor je orientovaný směrem dolů a jeho velikost je zpočátku porovnatelná s malou mandarinkou.
Během následujících dní hnízdo rychle roste. Přibližně sedmý den královna staví druhou vrstvu ochranného obalu. Zhruba dvanáctý den buduje už třetí vrstvu, čímž zabezpečuje lepší izolaci pro vyvíjející se larvy. Během chladnějšího počasí zmenšuje otvor do hnízda, aby udržela optimální podmínky pro vývoj larev a kukel v dospělce.
Hnízdo je v tomto stadiu velmi křehké a váží sotva pár gramů. Navzdory tomu poskytuje dostatečnou ochranu prvním vyvíjejícím se dělnicím, které se začínají líhnout v průběhu několika týdnů; doba od nakladení vajíčka v buňce po hotového dospělce je až 54 dní. V létě je však vývojový cyklus zkrácen přibližně na 30 dní.
Péče o první larvy
Délka stadia od vajíčka po vylíhnutí larvy závisí na venkovní teplotě. Při nízkých teplotách se embryonální stadium může prodloužit až na tři týdny. Během stadia larvy a kukly je udržování teploty kritické. Královna udržuje teplotu plodiště zhruba na 29 °C. Aby toho dosáhla, neustále zahřívá buňky vlastním tělem, což je energeticky náročné.
Kromě termoregulace zároveň zabezpečuje potravu pro larvy a v této fázi začíná lovit drobný hmyz. Protože během dne vícekrát opouští hnízdo, vystavuje se rozličným nebezpečím.
Souboje královen: přežije jen jedna
Jedním z největších rizik pro královnu je konkurence ze strany jiných jedinců téhož druhu. Po návratu může zjistit, že její hnízdo obsadila jiná královna. Během krátké doby lze v hnízdě pozorovat dvě královny, avšak záhy dochází k boji na život a na smrt. Tento jev, známý jako sukcese královen, je běžný zejména v prvních týdnech po založení hnízda.
Souboj o jedno hnízdo může nastat několikrát v průběhu dvou až tří měsíců, přičemž se na nich může podílet i více než deset přezimovaných královen. Vítězná královna si následně přisvojí hnízdo a pokračuje ve vývoji kolonie.
Kromě konkurence mezi královnami mohou vývoj hnízda negativně ovlivnit ještě další faktory:
- Špatné počasí: dlouhotrvající deště a silný vítr ztěžují královně získávání potravy a oslabují její šance na přežití.
- Predátoři: královny jsou v tomto období zranitelné zejména vůči ptákům.
Navzdory těmto přirozeným překážkám nic z toho nezabránilo sršni asijské v její rychlé expanzi po celé Evropě. Od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se tento invazní druh rozšířil do vícerých zemí a neustále expanduje na nová území.
Inteligentní, zvědavá, houževnatá: pozor na její zbraně
Ačkoliv královny sršně asijské nejsou přirozeně agresivní, střet s nimi může představovat málo známá rizika. Zde jsou důležitá fakta, která je vhodné mít na paměti:
- Je zkušená. Královna se vyvinula a spářila na podzim, přežila zimu a na jaře následujícího roku intenzivně hledá místo pro své hnízdo. Už několik měsíců zná okolí místa, kde se usadila. V porovnání s dělnicemi a trubci má lépe vyvinutý mozek, což jí umožňuje efektivně vyhodnocovat situace a reagovat na podněty.
- Je fyzicky silnější. To jí dává výhodu v boji s jinými královnami a při ochraně hnízda.
- Její jed je koncentrovanější. Bodnutí královnou je nejen bolestivé, ale může být i nebezpečné, zvláště pro alergiky.
Nepodceňujte bodnutí
- Královna je vybavená silným a ostrým žihadlem, které funguje jako vícenásobně použitelná jehla. Pokud se cítí ohrožena, může bodnout opakovaně.
- Bodnutí královnou může vyvolat anafylaktický šok, což je závažná a potenciálně smrtelná reakce.
- Úmrtí po bodnutí sršní asijské jsou každoročním jevem ve Francii, kde je tento druh nejrozšířenější.
Jak se chovat při střetnutí s královnou:
- Zachovejte klid. Vyhněte se prudkým pohybům, které by ji mohly vyprovokovat.
- Nechytejte ji do ruky. Je rychlá a obratná v letu, situaci nemusíte vyhodnotit správně.
- Jestliže se k vám přiblíží, neodhánějte ji rukou, pokud necítí hrozbu, sama odletí.
Odstraňování primárního hnízda: důležitá bezpečnostní opatření
Pokud plánujete odstranit malé primární hnízdo královny, vždy dodržujte základní pravidla ochrany:
- Noste ochranný oděv, tj. klobouk, dlouhé rukávy a ochranu tváře a krku.
- Pracujte v chladnějším počasí ráno nebo večer. Tehdy je královna méně aktivní.
- Zachovejte opatrnost. Ačkoliv u královen nebylo zaznamenané vystřikování jedu či moči, dělnice sršně asijské jsou známé tím, že při obraně vystřikují jed a moč do vzdálenosti 20 cm.
Postup při nepřítomnosti královny v hnízdě
Pokud při vizuálním monitoringu zjistíte, že královna sršně asijské není ve svém hnízdě, máte několik možností, jak postupovat. Důležité je zachovat trpělivost a správně vyhodnotit situaci.
Nejlepší doba na odstranění hnízda je přibližně hodinu před východem slunce nebo hodinu po jeho západě. Tehdy se královna nejpravděpodobněji nachází v hnízdě.
Jak postupovat:
- Připravte si uzavíratelnou sklenici s víčkem v takové velikosti, aby zakryla celé hnízdo.
- Pomocí sklenice hnízdo překryjte, abyste se ujistili, že je královna uvnitř.
- Zkontrolujte, zda je ve sklenici. V kladném případě lze hnízdo bezpečně odstranit.
- Hnízdo s královnou vložte do mrazničky na 48 hodin, abyste zabezpečili její úplnou eliminaci.
Druhá možnost: monitoring hnízda, zda se královna vrátí
Jestliže královnu nevidíte:
- Počkejte několik hodin až dní a sledujte, zda se mění struktura hnízda.
- Pokud zůstává hnízdo nezměněné a nepozorujete žádnou aktivitu, pravděpodobně už není obývané.
Jestliže se královna nevrátí:
- Hnízdo ponechejte na místě a pokračujte v jeho pozorování alespoň jednou denně.
- Maximální interval mezi pozorováními, který je třeba dodržet, činí dva dny.
Jak zjistit, zda hnízdo obsadila nová královna
- Jestliže se struktura hnízda mění a objevují se nové vrstvy obalu nebo nové buňky, znamená to, že ho obsadila královna a pokračuje v jeho budování.
- Pozorujte tmavý hmyz vyletující z hnízda a létající do hnízda. Královna obyčejně opouští hnízdo na 10–15 minut.
- Po potvrzení přítomnosti královny postupujte, jak je uvedeno výše.
Proč je důležité správně načasovat odstranění hnízda
Jestliže odstraníte hnízdo i bez přítomnosti královny, královna si může rychle založit nové v téže oblasti.
Monitorování hnízda vám umožní lépe pochopit situaci a vyhnout se zbytečným zásahům.
Včasné odstranění obývaného hnízda může zabránit vzniku velké kolonie, která představuje hrozbu pro místní biodiverzitu a včelstva.
Závěr
Sršeň asijská je nebezpečný predátor široké škály hmyzu. Sršní kolonie umí zdecimovat včelstvo v průběhu deseti dní a ohrozit jeho schopnost vytvořit si zimní zásoby a vychovat jak dlouhověkou generaci včel přečkávající zimu, tak založit na jaře letní generaci včel. Proto je důležité znát chování a rizika tohoto invazního druhu, který je nebezpečný nejen pro ekosystémy, ale i pro člověka.
Jestliže zpozorujete královnu nebo její hnízdo, nahlaste to Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky, anebo v případě Slovenska na Štátnu ochranu prírody.
Závěrem se otestujte a na obrázku 3 najděte primární hnízdo sršně asijské.