Ačkoli v té době na většině včelnic končila neobvykle dlouhá první snůška, doprovázená zvýšeným rojením, přijelo na kurz 60 včelařů, aby se učili základům nástavkového včelaření. Včelaři přijeli ze všech koutů České republiky, dokonce i ze Slovenska.
Sobotní dopoledne bylo věnováno teoretickým přednáškám: Moderní způsoby včelaření, Cesta medu (Ing. Petr Texl) a Včelařovy zásahy během roku (Ing. Václav Ducháč). V sobotu odpoledne a v neděli byli posluchači rozděleni do menších skupin a postupně absolvovali čtyři praktická cvičení.
V rámci dvou pracovišť na včelnici Libáň byli včelaři seznámeni s metodou překládání včelstev ze starých úlů do úlů typu Langstroth, dále s metodami vytváření oddělků, chovu matek pomocí Jenterova rámku a s metodou chovu silných včelstev. Včelmistr předvedl i instrumentální inseminaci včelí matky. Nezapomnělo se ani na ukázku ošetřování včelstev proti varroáze a rozpouštění cukru pomocí stlačeného vzduchu. V truhlářské dílně byla ukázka různých typů spojení při výrobě nástavků, byly předvedeny nízké, vysoké a kombinované technologie. Posluchači ocenili i rady pro domácí výrobu nástavků od profesionálního truhláře. V medárně bylo posluchačům předvedeno kromě medometů a odvíčkovačů také pastování a ztekucování medu a měření základních parametrů při sledování jakosti medu. Zajímavá byla prohlídka chladného skladu na souše a seznámení se s postupem zpracování vosku. V sobotu večer byl promítnut nový film Nástavkové včelařství a na velkoplošné projekci byly předvedeny snímky ze včelařských provozů v Polsku, Maďarsku a Slovinsku. Následovala beseda, která přešla v navazování včelařských kontaktů. Překvapila nás účast i několika žen. Že by se už doma nemohly dívat na to, jak manžel včelaří „postaru“ a vzaly to do svých rukou? O kurz byl mezi včelaři mnohem větší zájem, ale počet účastníků byl omezen kapacitou ubytovacího zařízení. Je to další důkaz o nezbytnosti takových akcí, hlavně praktických cvičení v malých skupinách. Jediné co se ve Vzdělávacím centru v Nasavrkách zatím nedaří, je realizace výukové včelnice s moderními tenkostěnnými úly.
Myslíme si, že lze technicky zařídit, aby včelnice rostla rychleji, než stromy v nově založeném arboretu.
Na závěr je třeba poděkovat pracovníkům Včelařského vzdělávacího centra a lektorům Pracovní společnosti nástavkových včelařů, kteří společně celou akci zorganizovali, přednášeli a vedli praktická cvičení. Kromě již jmenovaných se na výuce podíleli učitelé včelařství př. Holec a př. Lojda. Při závěrečné diskuzi zazněla i slova chvály od posluchačů – „to nebyl pouze kurz o úlech, to byla výuka celé moderní včelařské technologie.“ A to je v podstatě i náplní PSNV CZ – Langstrothovy úly tu jsou již přes 150 let, jsou vyřešené a celosvětově odzkoušené, ale technologii chovu v nich se musíme učit a osvojovat neustále.
Zvláštní poděkování patří přátelům (v té době ještě školákům) Zelenému a Neradovi, kteří v sobotu dopoledne psali závěrečnou písemnou zkoušku, aby již odpoledne a celou neděli předávali své zkušenosti ze svých včelařských provozů s Langstrothovými úly. V současné době jsou již oba úspěšnými absolventy dvouletého dálkového studia oboru Včelař a mimo jiné už vlastní i osvědčení učitelů včelařství. Blahopřejeme jim. Je třeba toho využít a zvát je na fundované přednášky.