Karl Kiess byl zakládajícím členem a nyní také předsedou PSNV. Tento úřad převzal po Heinzi Lorenzovi, který Pracovní společnost nástavkových včelařů v roce 1978 založil a stal se jejím prvním předsedou. Oba ji založili s cílem seznámit nejen Německo, ale celou Evropu se světově nejrozšířenějším úlovým systémem Langstroth.
V letech 1977–1984 byl Karl Kiess prvním předsedou včelařského spolku v Lindenbergu a v létech 1984–1999 předsedou krajského spolku v Lindau. Od roku 1999 pak jeho čestným předsedou.
Za svoje mimořádné včelařské zásluhy obdržel od bavorského zemského svazu včelařů bronzovou Zanderovu medaili.
Funkce předsedy Pracovní společnosti se ujal v roce 1982. Právě za jeho předsednictví přijala PSNV svůj současný název a dále se vyvíjela. Usiloval o to, aby se k PSNV připojili i ostatní včelaři, nezávisle na používané rámkové míře. Dnes má společnost více než 500 členů v deseti evropských zemích.
Karl Kiess si velmi brzy uvědomil, že nepřehledné množství různých úlových systémů a rámkových měr brání většímu pokroku ve včelařství. Proto viděl jako velmi důležité zjednodušit chov včel racionalizací a standardizací úlů a rámků. Jednoduchý včelí úl měl být dřevěný a jednostěnný, bez falců a kompatibilní s mírami úlů Langstroth, Zander a desetirámkového Dadantu.
Karl Kiess tak spolu s ostatními členy PSNV vyvinul tzv. „Kompatibilní nástavkový systém“. Tím byly vytvořeny předpoklady k vhodnému a racionálnímu využití stávajícího včelařského příslušenství na včelnici bez ohledu na rámkovou míru.
Kompatibilní úly zhotovené podle plánů PSNV dnes na mezinárodním trhu nabízí již celá řada výrobců. Karl Kiess se rozhodující měrou podílel také na vzniku modifikovaného Zanderova rámku, který je v Německu stále více používán. Sám včelařil na originálním Langstrothově půdorysu.
Několik desetiletí znali Karla Kiesse mnozí včelaři doma i v zahraničí a to zejména díky jeho nevyčerpatelnému a trpělivému nasazení v nespočetných diskuzích, přednáškách a výstavách. Znám byl i díky mnoha odborným článkům publikovaným v odborných časopisech a své knize o kompatibilním Zanderově nástavku.
Jednou ročně vydávané informační listy PSNV nesly Kiessův naprosto osobní rukopis a to nejen témata úlové otázky, ale i obecné způsoby vedení včelařského provozu, chov matek, odbyt medu na regionální úrovni, a další.
Po znovusjednocení Německa se začal zabývat včelařskou problematikou nových spolkových zemí. Ukázal tamním včelařům řešení nástavku, které by umožnilo přejít z dosud používaných úlů na nástavkový provoz.
Pan Karl Kiess udržoval vynikající vztahy s vedoucími osobnostmi v oblasti vědy i praxe a také politického života, stejně tak i se všemi čelními představiteli včelařství doma i v zahraničí. Jejich pozornost obrátil k cílům Pracovní společnosti.
Zesnulý předseda byl požehnáním pro německé a evropské včelnice, protože započatou racionalizací a standardizací všem vyslal do budoucnosti jasný signál. Byl znalcem vývoje úlové otázky za posledních 200 let. Své vědomosti čerpal jednak ze zkušeností získaných chovem svých asi čtyřiceti včelstev a také z celkem šesti set odborných včelařských knih své a spolkové knihovny.
Během své práce narazil na zapomenutý hrob významné včelařské osobnosti 18. stol. barona Augusta von Berlepsch působícího v Mnichově a postaral se o to, aby místní včelařský spolek tento jeho hrob převzal do své péče.
Pracovní společnost nástavkových včelařů bude dále uchovávat a předávat jeho základní myšlenky a poučky, kterými až do své smrti doslova kypěl. Jedná se například o řešení jednoduchého drátěného dna, nebo mateří mřížky.
Jeho odchod na věčnost je velkou ztrátou nejen pro PSNV v Německu a okolních zemích, ale pro evropské včelařství vůbec. Včelařství a zejména PSNV v něm ztrácí výjimečného včelaře, neúnavného vizionáře a myslitele.
Skláníme se před Karlem Kiessem a jeho životní prací. Jeho rady nám budou chybět. Jsme smutní, že už mezi námi není.
Místopředseda PSNV Wolfgang Manz Jednatel PSNV Robert Löffler Webmaster PSNV Hartmut Kowalinski (přeložil Vlastimil Protivínský)