Malý úlový brouk v Evropě

- redakce

1/2005, strana 11

Nebezpečný parazit včel Aethina tumida, tzv. malý úlový brouk, se objevil na starém kontinentě, konkrétně v Portugalsku.

Uvádí to na svém serveru Včelařské noviny s tím, že parazit byl zachycen v nelegální zásilce včelích matek dovezených do Portu galska z Texasu. Potvrdila to laboratorní diagnóza dvou podezřelých larev objevených v klícce s matkou. Portugalská veterinární služba provedla rychlou akci, při níž izolovala infikovaná stanoviště, ošetřila půdu a zničila všechna včelstva a příslušenství.
Malý úlový brouk je tmavý, zavalitý a dorůstá délky 5–7 mm. Jeho samičky nakladou do skrytého místa svazek několika desítek vajíček, z nichž se po 3–4 dnech vylíhnou larvy, podobné housenkám zavíječe voskového.
Larvy se v úlu živí plásty, pylem, plodem i medem. Mohou žít i mimo včelstvo a živit se například přezrálým ovocem. Larvy se asi po 10–16 dnech zakuklí mimo úl v půdě. Celý vývojový cyklus malého úlového brouka trvá asi 6–8 týdnů. Larvy po sobě zanechávají doslova  spoušť v podobě zničených plástů. Med zasažený výkaly larev nepříjemně páchne po shnilých pome rančích. Včely chované v Evropě zatím nemají žádnou možnost, jak se těmto broukům bránit. Jeho invazi po kontinentu může zpomalit jen přísné dodržování veterinárních předpisů.
(red)