Možnost zakoupit toto číslo.
Toto číslo již nelze na e-shopu PSNV zakoupit.2005/1/1
Léto a podzim 2004 přinesly včelařům mnoho velkých změn: Nadprodukce medu v jižní Americe začala tlačit ceny medu dolů. Když se do Evropy začal dovážet ještě levnější čínský med, ceny zareagovaly opět propadem. Tento tlak nevydrželi nejslabší obchodníci s medem a začali se hroutit – v ČR jako první Včela Předboj, která zrušila většinu pracovních míst a vykoupený med vrací. ČSV i řadoví včelaři v ní mají milióny korun a začínají se zlobit na vedení svazu, které od začátku devadesátých let tento riskantní projekt podporovalo.
2005/1/2
Tento nápoj se ve střední Evropě pije od nepaměti a i když se před několika desítkami let mohlo zdát, že upadne do zapomnění, v posledních letech prožívá opět své zlaté časy. Obliba medoviny v současné době rychle roste a tak se s ní můžeme setkat nejen ve specializovaných obchodech se včelími produkty, ale už i v jiných obchodech, super a hypermarketech, na pouličních stáncích, v restauracích a dokonce i v letadlech.
2005/1/3
Včelí úl je vhodným prostředím pro mnoho druhů roztočů. Objeveno jich tu bylo již více než 100 druhů. Jsou to velmi drobní členovci, většinou sotva viditelní pouhým okem. Jen některé druhy, jako je např. Varroa jacobsoni, patří mezi větší roztoče.
2005/1/6
Akciová společnost Včela předboj na svých internetových stránkách zveřejnila 11. 10. 2004 informaci
o současné situaci v tomto podniku. Ve zprávě, pod níž je podepsaný ředitel společnosti Jan Beneš se píše:
2005/1/6
Mnozí včelaři, na doporučení ČSV, utopili ve Včele Předboj své celoživotní úspory. Celkem se jedná o desítky miliónů korun. Uvidí je ještě někdy?
2005/1/10
Všechny včelařské časopisy vydávané v ČR a na Slovensku (MODERNÍ VČELAŘ, Včelařství, Včelár a Slovenský včelár) dosud vycházely pouze v tištěné podobě. To už je ale minulostí.
2005/1/10
S velkou lítostí jsme museli 26. října přijmout zprávu o úmrtí našeho přítele, velkého pedagoga a psychologa dětských duší Prof. PhDr. Zdeňka Matějčka, CSc.
2005/1/11
Nebezpečný parazit včel Aethina tumida, tzv. malý úlový brouk, se objevil na starém kontinentě, konkrétně v Portugalsku.
2005/1/18
V minulém čísle našeho časopisu jsme otiskli článek Ing. Milana Špačka o medu kontaminovaném některými antibiotiky, včetně tylosinu. V článku bylo mj. uvedeno, že nejvíce rozšířeným léčivem na mor včelího plodu v SR je léčivo Tylancel, které se tam dostává z Maďarska. Jak jsme se později dozvěděli od našeho čtenáře Alexandera Kisse, toto léčivo, obsahující tylosin, se do SR nedováží z Maďarska, ale firma BARES Nitra ho vyrábí přímo na Slovensku.