Medomety nové generace se zrodily v ČR

Jaroslav Vodička

1/2005, strana 18

 V Evropě je o ně velký zájem  (dokončení)

Včelařská farma Jana Kolomého, 600 včelstev
„V roce 2002 byla i naše farma posti-žena touto melecitózní snůškou. Tehdy mi zvratný medomet hodně pomohl, protože tento med nejde ven z plástů jinak než v tangenciálním směru, i když se míra úspěšnosti vytáčení liší podle stadia krystalizace. Na tento med není nic lepšího, než právě medomet typu A. Medomet vytáčí absolutně do sucha a bez poškození plástů. O radiálním se to vždy říct nedá, ale z důvodů rychlosti vytáčení jej používáme i nadále. Do budoucna uvažuji o koupi druhého zvratného medometu. Pro můj provoz by byl jeden zvratný šestikazetový medomet málo, nestačil by svým výkonem. Dovedu si ale představit jeho použití u nějakých 150–200 včelstev, zvláště pokud u medometu pracuje jeden člověk. Pokud odvíčkují dva, už je to pomalé a musí se čekat na medomet. Výhody tohoto medometu jsou ale jednoznačné a pokud někomu nevyhovuje kapacitou, tak ať si koupí dva. Výhodu vidím ve všestrannosti a univerzálnosti takového vytáčení. Není třeba se bát toho, co s medem, který nemůžu vytočit. Bylo by chybou nemít takový medomet.“
 
Včelařská farma Daniela Prokeše, 150 včelstev
Rámková míra 39 x 24 a 39 x 27,5 cm. Oblast s výskytem světlejších medů. Použili jsme šestirámkový medomet typ A6 42 x 30. Jednodušší ovládání regulace, poslední verze, včetně předepsané blokace víka.
Zde jsme posuzovali navíc i výkon medometu radiálně-tangenciálního (poloha plástu je spíše radiální). Měřily se vytáčecí časy a vlastnosti obou medometů. D. Prokeš říká:
„Zvratný šestikazetový medomet s jednodušší regulací je pomalejší, ale netrhá plásty, dvanáctikazetový radiál-ně-tangenciální je sice rychlejší, ale trhá plásty. Zvratný šestirámkový medomet je použitelný pro provozy do 150 včelstev. Na odvíčkování jsme byli dva a náš výkon byl asi 66 rámků za hodinu. Podle mne je to téměř nedostačující výkon – čekali jsme na medomet. Pokud medomet nestačí kapacitou, je třeba volit vícerámkový a to radiálně tangenciální. Pak se ale musí počítat s možným borcením plástů v tomto medometu a nedokonalé vytočení, protože zde převažuje radiální poloha. Místy mohou být i malé zbytky nevytočeného medu, to se týká hlavně medu hustšího. Zvratný medomet od pana Vodičky vytáčí do sucha a jsem s ním plně spokojen, obstál u všech druhů medů,“ uzavírá Daniel Prokeš.
K tomu je třeba dodat, že na regulaci pana Prokeše byla nastavena doba vytáčení 3 minuty. Proto byl výkon nižší. Dnes nastavujeme nejkratší čas na necelé 2 minuty. Je třeba si uvědomit, že velmi záleží na časových prodlevách, které souvisejí s vložením plástů do medometu a s jejich vyložením po skončení vytáčení. Teoreticky je možné vytočit za hodinu 120 rámků běžného medu i medovice a to včetně prostojů (nakládka a vykládka plástů). Je to dáno konstrukcí kazet, vysokými otáčkami koše a velmi účinnou brzdou. Jedná se tedy téměř o dvojnásobné množství, než uvádí pan Prokeš.
Radiálně-tangenciální medomet ale vytáčí 12 plástů za zhruba pět až osm minut, takže platí, že je rychlejší pro světlé medy, ale pro medovici a hustší med už bude pomalejší, nebo zcela nevhodný.
Nízkonástavkové včelaře jistě potěší, že medomet zvládne ještě větší množství rámků, protože u šestikazetových medometů je možné vložit do jedné kazety dva nízké rámky, tedy celkově dvojnásobný počet. V tomto případě se tedy už dá teoreticky vytočit 240 rámků za hodinu, přičemž množství 150 je bez pochyb zaručeno. Který radiální medomet je tohoto výkonu schopen? A to bez nejmenšího porušení panenských plástů, při jakémkoli typu medu a rámkové míry?

Na základě těchto a mnoha dalších testů si dovoluji tvrdit, že:
.    tangenciální poloha plástu je pro vytáčení obecně lepší než radiální
.    med květový nebo z části smíšený je možné vytočit v šesti nebo více-rámkovém zvratném medometu bez jakéhokoli porušení plástů (včetně panenských) za 2 minuty, dokonce i v kratší době.
.    radiální medomety jsou dobré pro nízké rámky a světlý a také teplý med. Zvratné pak univerzálně pro všechny typy medu a rámkové míry.

Pro zjištění, jakou produktivitu medometu potřebujeme, musíme vzít v úvahu, kolik rámků vytočí daný medomet za hodinu a kolik hodin denně hodláme vytáčet. To pak musíme porovnat s počtem rámků, které potřebujeme vytočit.
Při vývoji nových medometů vycházíme nejen ze včelařských zkušeností jiných včelařů, ale i ze zkušeností vlastních. Budete-li surfovat po internetu, zkuste se podívat na adresu www. apidomia.cz, odkaz „moje včelnice“. Vaší pozornosti doporučuji i německé stránky www.holtermann.de, odkaz „honigernte“. Pod označením SIPA 6 W Wender uvidíte náš medomet. Je jistě potěšitelné, že Němci si tento český výrobek cení více, než svoji značkovou výrobu. O tom mluví cena, za kterou jej tam prodávají.
Rád bych touto formou poděkoval všem mým spolupracovníkům, kteří se zasloužili o dosažení současné vysoké technické úrovně. V roce 2005 představíme další novinku.
Dále děkuji všem zákazníkům, kteří nás podpořili. Vyrobilo se již více než 700 medometů, a to v podmínkách, v nichž by to jiní možná vzdali. Díky tomu jsme považováni za renomovanou firmu, čehož si vážíme nejvíce. Ne vždy se vše povedlo podle mých představ, ale dnes už jsme se naučili medomety vyrábět tak, aby uspokojily i nejnáročnějšího zákazníka.
Jaroslav Vodička