Ladislav Nerad (*1959) včelařil již v mládí od svých 14 let – tehdy ještě ve starých almárkách. Vzápětí, když šel do učení, zhotovil si nízké nástavky na rámkovou míru 39 x 15 cm a včelařil s vysokými výnosy. Před odchodem na vojnu naučil svého otce včelařit, aby se o své včely ne-musel bát. Po vojně včely zůstaly otci, on se věnoval opravě koupené samoty, ve které po roce 1990 vybudoval truhlářskou ¤rmu. Počet zakázek na nábytkářské interiéry rostl, a tak ¤rma najednou měla až 9 zaměstnanců a na včely už nezbývalo mnoho času. Včelám se Ladislav Nerad věnoval pouze okrajově a dále u svého otce na Šumavě. Ke konci 90. let minulého století ožila zase včelařská vášeň a Ladislav Nerad začal po okolí pátrat po pokrokových včelařích. Při jedné procházce údolím Lužnice uviděl včelnici přítele Štegera s Optimály. Majitel včelnice mu poradil, že pokud zaři zuje nový provoz, ať začne s Langstrothy – ty že mají budoucnost. Šlo už jenom o to, jakou výšku rámku zvolit. Protože měl Ladislav Nerad staré zkušenosti s nízkými nástavky z dob před vojnou, zvolil „pravý“ nízký rámek – 44,8 x 15,9 cm. Uvádí, že jedině tak může plně včelařit se všemi výhodami nízkých nástavků.
Včelařství je prioritou
V současné době přítel Nerad omezuje truhlářskou stavební a interiérovou výrobu. Říká, že současné ekonomické poměry a nové zákony vůbec nepodporují malé ¤rmy s několika zaměstnanci. Právě naopak. Chcete-li podle zákonů platit zaměstnancům všechna pojištění a daně, moc vám toho nezůstane. Proto se začíná orientovat více na včelařství a v zimních měsících na zakázkovou výrobu nástavkových úlů, převážně Langstrothova půdorysu. Se svým synem rozšiřují včelařský provoz každým rokem téměř o 100 %. Ptáte se jak – přece oddělky. V nízkých nástavcích to jde velice snadno. Uprostřed kvetení řepky musí být k dispozici zralé matečníky. Od silných a středně silných včelstev vezme celý nástavek převážně se zavíčkovaným plodem, mladými včelami a zásobami. Tento nástavek položí na nové dno, přidá souš s vodou a zralý matečník. Za 14 dní kontroluje kladení matky, případně se dělají další korekce. Po měsíci přidává další nástavek. Protože nemá k dispozici dostatek souší, veškeré rozšiřování provádí pomocí mezistěn. Je to náročné hlavně v období snůškových přestávek, kdy se musí oddělky přikrmovat a častěji kontrolovat.
Jednoduché nástavky, složitější dno
Nástavky jsou tenkostěnné, dřevěné (tloušťka stěny 2,5 cm), bez horního falcu, v rozích čepované. K výrobě si Ladislav Nerad pořídil sestavu frézových nožů, která umožňuje vyfrézovat celý rohový spoj najednou. Dřevo používá jak smrkové, tak borové (vejmutovku). Složitější vysoké dno má zasíťovanou celou spodní část. Podle Ladislava Nerada je dno opravdu základem úlu. Včelstvo se do vysokého podmetu může v létě „vyvěsit“, stavět tolik potřebnou trubčinu, v podletí můžeme zasunout velkoobjemové krmítko. Zasíťované dno s otočnou bílou podložkou pod sítem slouží ke sledování letního spadu roztočů, odběru zimní měli a k utěsnění úlu při ošetřování fumigací a aerosolem. Vysoký podmet umožňuje používat pylo chyty různých konstrukcí.
Vzdělávání jako cesta k prosperitě
Ladislav Nerad byl v roce 2000 spoluzakladatelem Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ, je členem Sekce komerčních včelařů při ČSV a v letošním roce dokončí dvouletou včelařskou školu v Nasavrkách. Tyto aktivity spolu s účastí na různých včelařských seminářích a zahraničních zájezdech již mnohokrát jemu samotnému potvrdily, že včelařská cesta, kterou se vydal, je správná. Ladislav Nerad používá ve svém včelařském provozu ty nejmodernější metody: celoroční chov silných včelstev s mladými matkami, tvorbu a přidávání oddělků, studené zimování nad zasíťovaným dnem, vyfukování včel z medníků, velkokapacitní radiální medomet a celkové vedení včelstev, které se blíží ekologickému včelaření.
500 včelstev jako cíl
V roce 1999 začínal Ladislav Nerad s pěti včelstvy, letos šel do zimy s 80 kmenovými včelstvy. Není to tak jednoduché rozšiřovat, když není dílo a používají se pouze mezistěny. Ale se 100 až 150% každoročním rozšířením chce pokračovat ještě několik let. Cílový stav kolem 500 včelstev chce docílit za dva až tři roky. V současné době jsou včelstva umístněna na dvou stanovištích, vzdálených od základny 5 km. Plánuje také kočovat pomocí velkokapacitních palet. Na základně, kromě již vybavené truhlářské dílny, buduje další včelařské zázemí jako medárnu, sklady, plnírnu a možná i malou prodejnu. Ale o tom někdy příště.