Moderní včelař 2/2004

2/2004

Předplatné

Jak a kde získat Moderního včelaře.

Více info

E-shop PSNV

Možnost zakoupit toto číslo.

Toto číslo již nelze na e-shopu PSNV zakoupit.

Slovo úvodem 2/2004

Vlastimil Protivínský

2004/2/1

„Každý začátek je těžký,“ říká se a zřejmě na tom něco bude. Přemýšlel jsem o tom i ve chvíli, kdy jsem s přáteli z PSNV-CZ začal připravovat první – ukázkové číslo nového včelařského časopisu. Lze něco takového zvládnout? Získáme přízeň a pochopení předních českých a slovenských odborníků a zkušených praktiků a bude mít MODERNÍ VČELAŘ vždy dostatek odborných článků? Budou mít o nový časopis zájem včelaři? Uživí se na tvrdém a nesmlouvavém mediálním trhu?

číst článek


Zázračný lék propolis

Radek Hubač

2004/2/2

Jako lékaře se mě přátelé včelaři i posluchači na častých přednáškách ptají na propolis, jeho získávání, zpracování, ale především se vedou diskuze o výrobě tinktur a mastí. Chtěl bych touto cestou odpovědět na nejčastější dotazy a poradit jak na to. Předkládám též svůj návrh letáku, který je možné použít jak k propagaci, tak jako návod k užívání propolisu.

číst článek


Některé cizokrajné druhové medy

Oldřich Haragsim

2004/2/4

Med byl v minulosti a je i v současnosti ceněnou potravi­nou. Včelaři vymetají ročně přes milion tun medu a do ob­chodní sítě se dostane v průměru 950 tis. tun. Je to komo­dita (zboží), které směřuje z chudých, průmyslově méně vyvinutých zemí, do zemí bohatých, vyspělých. Pro chudé země je med jedním z poměrně snadno dostupných zdrojů příjmů, které lze získat bez velkých investic a bez velké spo­třeby energie. Proto je včelařství v rozvojových zemích pod­porováno vládami i světovou organizací FAO.

číst článek


Získávání kvalitního medu

- redakce

2004/2/5

Již III. seminář o moderním včelaření pořádá SOUV – Vče­lařské vzdělávací centrum Nasavrky a Pracovní společ­nost nástavkových včelařů CZ v sobotu 13. března 2004 v sokolovně v Nasavrkách.

číst článek


Výzkumy VÚVč: Na uteplení nezáleží

Vlastimil Protivínský

2004/2/5

V minulém čísle MV jsme vás informovali o pokusech, které v uplynulých letech na několika stanovištích prováděl Výzkumný ústav včelařský Dol, s. r. o., aby porovnal vývoj a medný výnos včelstev v úlech uteplených a neuteplených. Tyto pokusy zatím nepotvrdily, že by uteplování úlů mohlo mít na medný výnos nějaký zásadnější vliv. V některých pří­padech dala dokonce více medu včelstva neuteplená. Slíbili jsme Vám také, že v tomto čísle přineseme kom­pletní výsledky pokusu, abyste si vy sami na jejich základě udělali svůj úsudek.

číst článek


Včelařský optimista Ladislav Nerad

Petr Texl

2004/2/6

Na samotě nedaleko Tábora ve směru na Jistebnici nemů­žete přehlédnout na malém návrší „Truhlářství a včelařství Nerad“.

číst článek


Kritický pohled na mateří mřížku

Karl Kiess

2004/2/8

Včelařství střední Evropy se nachází v přelomové fázi, a to přesto, že to ještě většina včelařů nezpozorovala nebo ne­chce vzít na vědomí. Od roku 1999 jsou všechny katalogy výrobků a zařízení v EU označeny cenami v Euro. Tím je ulehčeno srovnávání cen zařízení a také úlů z Francie, Itálie, Rakouska, Německa, i z východnější Evropy.

číst článek


Kde hledat cestu k úspěchu?

Jindřich Boháč

2004/2/9

Argumenty proti jednoduchému včelaření v Langstrothově úlu

číst článek


Moderný včelár Peter Krištín

Vlastimil Protivínský

2004/2/11

Ing. Peter Krištín (1974) pochádza z Bojníc v okrese Prievidza (asi 400 m n. m.). Dnes v ZO SZV Senec v Podunajskej nížine chová dvadsať štyri rodín. V jeho kočovnom voze nájdeme štandardné úle B9 s rámikovou mierou 42 x 27,5 cm, ale možno už toho roku sa tu na skúšku objavia prvé nádstavkové úle typu Langstroth. Ing. Krištín je ženatý a má dve deti. Manželka sa snaží včelám, pokiaľ možno, vyhnúť, ale túto záľubu mu plne toleruje a podporuje ho v nej.

číst článek


Návštěva ve Slovinsku

Petr Texl

2004/2/12

Ve dnech 26.–30. 8. 2003 navštívili včelaři ze Sekce komerčních včelařů a Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ původní domovinu včely kraňské, Slovinsko. Kromě přírodních krás této země pod Alpami jsme navštívili několik včelařů, muzeum včelařství v Radovljici, světovou včelařskou výstavu Apiexpo v Ljubljani u příležitosti Apimondie a dále Centrum včelařů Slovinska Brdo pri Lukovici.

číst článek


Zajímavosti z internetu – Není úl jako úl

Jiří Bořík

2004/2/13

První číslo MV otevřelo mimo jiné také pravidelnou rubriku o světě internetu. Je třeba říci, že informačních zdrojů (nejen včelařských) je na internetu veliké množství, ale jak už to bývá, jsou různé kvality. Hledání a procházení odkazů zabere dost času a když už si s tím někdo práci dá, byla by škoda s těmi hodnotnějšími neseznámit ostatní.

číst článek


Průvodním jevem včelařství je vysoký věk včelařů

František Nešpor

2004/2/14

CO S TÍM? OSLOVIT MLÁDEŽ!

číst článek


Od Budečáku k nástavkovému úlu

Leoš Dvorský

2004/2/15

Mezi včelaři se často hovoří o významu uteplení, resp. izolace úlů a jejího vlivu na zimní spotřebu, zimování, vyzimování, rozvoj včelstev a medný výnos. Ačkoli mám v této věci dost vyhraněný názor, nechci být přísným kritikem názorů jiných, už proto, že jsem si před lety sám vyzkoušel různé metody včelaření včetně různých typů úlů. Vhodné řešení mi ukázaly až pozorování a pokusy, srovnávání různých úlů a zřejmě i šťastná náhoda. Proto jsem se také rozhodl zveřejnit některé mé zkušenosti z měření, která jsem z pouhého zájmu prováděl a provádím na svých stanovištích.

číst článek


Včelnice na jaře

Vlastimil Protivínský

2004/2/18

Od března (marec) se dny prodlužují stále rychleji. To probouzí k životu celou přírodu, včetně včelaře. Na zem v našich zeměpisných šířkách dopadá stále více slunečního svitu. Nastane-li navíc několik dní teplého proudění vzduchu od jihu až západu, teploty přes den rychle stoupají a v některých ojedinělých dnech mohou překročit dokonce hranici + 20 °C. V noci klesají jen něco málo pod bod mrazu, koncem měsíce už velmi často zůstávají nad nulou. Toho si samozřejmě nemohou nevšimnout naše včelstva, která začnou zakládat velké plochy plodu – budoucí armády nositelek a zpracovatelek sladké šťávy.

číst článek


Dôkaz o dolete včiel za znáškou

Květoslav Čermák

2004/2/23

Včely zbierajú potravu v blízkom ako aj vzdialenejšom okolí svojho úľa. Pre peľ nelietajů príliš ďaleko, ale pre sladinu (nektár, medovica) sú schopné letieť za zdrojom i niekoľko kilometov, ak nemajú vhodný zdroj bližšie od úľa. Pritom neide o náhodné lety, ale o prejav znáškového správania sa celého včelstva. To zahŕňa vyhľadávanie potravy pátračkami, odovzdávanie informácií v úli ďalším včelám, rozhodovanie sa pre využitie niektorého z nájdených a oznámených zdrojov, až po jeho skutočné využitie – zber a prínos potravy zberateľkami.

číst článek


100 let Adamcovy míry

Petr Texl

2004/2/24

V letošním roce si připomínáme sté výročí od zavedení rámkové míry 39 x 24 cm. Měla to být míra spolková pro Čechy, Moravu a Slezko. Bylo to v době, kdy celá střední Evropa přecházela z malých a úzkovysokých rámků na relativně velké nízkoširoké rámky. Byla tu i snaha přejít z malých zadem přístupných stojanů na prostorné horem přístupné úly. Naši včelařští badatelé už věděli o prostorných Langstrothech a Dadantech v Americe, ale přechod na tyto úly pravděpodobně považovali za příliš velký skok jak v úlové otázce, tak i v celé včelařské technologii.

číst článek


Smělé omyly aneb konec odborníků v Čechách?

Vlastimil Protivínský

2004/2/26

Časopis Včelařství dává odborným článkům ze včelařské praxe stále menší prostor. Z těch několika málo, které se na jeho stránky přece jen dostanou, je většina spíše slabší úrovně. Některé z nich dokonce obsahují velmi závažná nepravdivá tvrzení, jako například seriál Kalendárium, který vytváří Ing. Smělý z Prahy. Těžko říci, nakolik můžeme věřit jeho údajně vysokým medným výnosům. Je však pravdou, že hlavní roli v celkovém medném výnosu hrají snůškové podmínky daného stanoviště a ty v Praze 6, kde Ing. Smělý včelaří, prý nejsou až tak zlé. Velkoměsta mají navíc poněkud teplejší klima než venkov, což znamená kratší zimu a delší vegetační a tím i snůškové období.

číst článek


Informace Sdružení výrobců, obchodníků a zpracovatelů medu

Jan Löffelmann

2004/2/27

Protože v poslední době se na naše sdružení Výrobců, obchodníků a zpracovatelů medu (SVOZM) obracejí včelaří s dotazy na naše sdružení, dovoluji si vás informovat, co je cílem a proč naše sdružení vzniklo. Zároveň bych se vám rád omluvil, že jste o našem sdružení nemohli získat informace již dříve, ale naše snaha o informování včelařské veřejnosti v časopisu Včelařství ČSV vyšla na prázdno. Odpovědní pracovníci ČSV nás z neznámých důvodů ignorují a jakýkoli kontakt blokují.

číst článek


Evropští komerční včelaři jednali v Kralupech nad Vltavou

František Texl

2004/2/27

Sekce komerčních včelařů při ČSV vznikla v roce 1991 a v současné době sdružuje kolem 200 včelařů. Slovo komerční mělo přilákat ke spolupráci ty, kteří chápali včelařství a obory s ním související jako reálný způsob podnikání.

číst článek


Test

František Nešpor

2004/2/29

Pro zkrácení dlouhých chvil jsme pro vás připravili zábavně-vědomostní kvíz, jehož vyřešením poodhalíte svůj stupeň včelařských schopností a znalostí. Na každou otázku vyberte odpověď, která vám nejlépe vyhovuje. Pokud to bude odpověď a, pak si zapište 1 bod, za odpověď b body 2 a za odpověď c pak body 3. Součet bodů na všechny otázky vás pak zařadí do jednotlivých skupin, které jsou popsány na konci kvízu. Mnoho zábavy a poučení přeje redakce.
 

číst článek


Napsali jste nám

2004/2/30

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit