Průvodním jevem včelařství je vysoký věk včelařů

František Nešpor

2/2004, strana 14

CO S TÍM? OSLOVIT MLÁDEŽ!

Každého asi napadne, že jedinou cestou, jak získat včelař­ské nástupce, je spolupráce se školami s cílem získat mlá­dež mezi nás. Není to proces jednoduchý už proto, že nee­xistuje a v podstatě ani nemůže existovat návod, jak malé žáčky ke včelaření přilákat, protože místní podmínky jsou vždy různé. Jednou z možných cest by však mohla být stránka mladých včelařů v časopise MODERNÍ VČELAŘ a při troše fantazie by mohla být i malým pomocníkem, jak ve včelařských kroužcích se školní mládeží pracovat.

Nemám přesnou informaci, kolik existuje kroužků. Může jich být něco kolem šedesáti. Každý z nich vznikal za jiných podmínek a jednodušší s náborem žáků to měli asi učitelé. Je to také nejčastější profese mezi vedoucími existujících kroužků.

Kantořina byla i v minulosti vždy spojena se včelař­stvím. V dnešní době je však mezi učiteli více žen a ty, jako každé jiné zaměstnané ženy, zabezpečují především chod domácnosti a včelaření je jim vzdálenější. Nezbývá tedy nic jiného, než aby se do pedagogické činnosti zapojili včelaři. Mluvím o pedagogické činnosti, protože funkce vedoucího kroužku se jí velmi přibližuje.

JAK VČELAŘSKÝ KROUŽEK ZALOŽIT?

Už jsem se zmínil v úvodu, že jednoduchý či univerzální návod neexistuje. Jako příklad uvedu založení včelařského kroužku u nás. Připomínám, že nejsem učitel a že do školy jsem se musel postupně „prokousávat“. Nejprve k učitel­kám a potom, s jejich pomocí, k dětem. Abych mohl o založení kroužku uvažovat, musel jsem nej dříve získat přízeň dostatečného počtu dětí a vyvolat v nich z počátku zvědavost, kterou bylo nutno proměnit v konečný zájem.

Konkrétně to probíhalo tak, že po domluvě s jednou paní učitelkou naší základní školy jsem si připravil před­nášku o včelách a včelaření a v rámci hodin přírodopisu jsem ji dětem přednesl. Součástí přednášky byl video¤lm

„Kdopak by se včely bál“ a povídání o včelách i o práci vče­laře. Jako názornou ukázku živých včel s matkou jsem předvedl zasklenou sekci pro jeden rámek. Děti z počátku vnímaly přednášku jako příjemné vybočení ze stereotypu a zpestření výuky, ale výsledkem experimentu bylo, že se mnou začalo několik žáků navštěvovat včelín.

Přednášková činnost ve škole je i účinná forma náboru žáků k doplňování početního stavu existujících kroužků a přednášky včelařů v 5. třídách se mě staly každoroční pe­riodickou činností.

 

CO BY MĚLA STRÁNKA PRO MLADÉ OBSAHOVAT?

Témata by měla být zajímavá pro školní mládež. Je jen otáz­kou, jestli se nám podaří vniknout do dušičky malého ško­láčka. Námětů ze života včel se nabízí nekonečně mnoho.

Z výše uvedeného je patrné, že posláním a nemalým úkolem včelařů je nejen pečovat o stávající včelařský po­tenciál, co se týká samotných včelstev, ale stejnou – ne-li důležitější roli – je nutno sehrát ve výchově nastupující ge­nerace k zachování a rozvíjení stávajících hodnot. V této souvislosti by neměla zůstat opomenuta úvaha o hodno­tách, které nám včely přináší.

Touto úvahou tedy otvíráme první stránku pro mladé moderní včelaře na straně 29.

Motto: Ze včelaření jsem se naučil přírodu více milovati a znáti, než z mnoha knih učených.

Jan Amos Komenský